Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę liczenie wiernych w kościołach w Łodzi

(MSM)
Ministranci liczą w pamięci, na kartkach lub „klikając” za pomocą specjalnych „liczników”.
Ministranci liczą w pamięci, na kartkach lub „klikając” za pomocą specjalnych „liczników”. Archiwum EI
W niedzielę, 21 października we wszystkich kościołach w Polsce odbędzie się liczenie wiernych. Wyniki zostaną ujawnione za półtora roku...

We wszystkich kościołach w Łodzi i w całym kraju decyzją Konferencji Episkopatu Polsk zostaną przeprowadzone „badania niedzielnych praktyk religijnych”. W praktyce akcja ta będzie się ograniczała do liczenia osób, które tego dnia przyjdą na mszę do kościoła oraz tych, którzy tego dnia przyjmą komunię. Zwykle liczenie przeprowadzają sami księża lub z pomocą ministrantów.

Wyniki liczenia proboszczowie mają przesłać do końca miesiąca do Wydziału Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej. Podobne badania są przeprowadzane co roku w jedną z tzw. zwykłych niedziel. W tym roku w archidiecezji łódzkiej dołączono dodatkowe pytania dotyczące grup duszpasterskich funkcjonujących w parafiach oraz tego jakie nieruchome zabytki znajdują się na ich terenie.

Wyniki liczenia wiernych episkopat ujawnia w w roczniku „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia” przygotowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jego ostatnie wydanie opublikowano w styczniu 2018 r. i zawiera ono dane z liczenia wiernych jesienią 2106 r. Dane dla regionu łódzkiego świadczą o spadającej religijności. Archidiecezja łódzka znalazła się na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby osób chodzących na niedzielną mszę. W Łodzi do kościoła chodzi 23,4 proc. osób (średnia krajowa to 36,7 proc.), a do komunii przystępuje 10,9 proc. wiernych (średnia 16 proc.). W archidiecezji posługę pełni 516 księży, w seminarium jest 55 alumnów. W 2016 r. zostało udzielonych 12 801 chrztów (o ok. 800 więcej niż rok wcześniej), a 11 796 dzieci poszło do pierwszej komunii (aż o 10 tys. więcej niż rok wcześniej).

Do bierzmowania poszło 9533 wiernych (280 więcej niż rok wcześniej). Odbyło się 4137 ślubów kościelnych (400 więcej). Do sądów kościelnych zostało wniesionych 126 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. 79 małżeństw zostało unieważnionych, a 47 pozostało ważnymi. Strony internetowe posiada 65,7 proc. parafii w diecezji (średnia krajowa to 55,1 proc.), a profil na Facebooku – 21,1 proc. (średnia 16,5 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany