W miejskiej kamienicy gorzej niż w slumsach! [zdjęcia]

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak
W ciągu 1,5 roku miasto wydało na remont kamienicy 35 tys. zł. To kropla w morzu potrzeb jej mieszkańców.
Dziurawe jak sito dachy w komórkach, odrapane ściany klatki schodowej oraz pozarywana drewniana podłoga na strychu... W takich warunkach mieszka 21 rodzin w należącej do miasta, trzypiętrowej kamienicy przy ul. Tuwima 67 w pobliżu skrzyżowania z ul. Wysoką. Lokatorzy, którzy mieszkają w budynku od lat 60., twierdzą, że żadnego remontu z prawdziwego zdarzenia w nim nie pamiętają. Jedynie konieczne naprawy tego, co zagrażało bezpieczeństwu, jak np. balkony.

* Mieszkania komunalne
* Wszystkie z 21 mieszkań w komunalnej kamienicy przy ul. Tuwima 67 są zajęte. Budynek jest w opłakanym stanie, bo remonty w nim są ograniczone do minimum.
*

- Największym utrapieniem są rozpadające się komórki - mówi mieszkanka Grażyna Krakowiak. - Dla większości z nas są one niezbędne, bo przechowujemy w nich węgiel i drewno, których potrzebujemy do palenia w piecach kaflowych. Przez dziury w dachu woda leje się do komórek strumieniami. Kolejny problem to szczury, które spotykamy bardzo często na podwórku, w komórkach, a ja natknęłam się nawet na takiego śpiącego na poręczy klatki schodowej.

- Za dwupokojowe mieszkanie płacę co miesiąc 600 zł - mówi lokatorka Janina Dermanowska. - To duża kwota. Tymczasem nic z tego nie mam. A jak idziemy do administracji i prosimy o remont, to słyszymy, że są gorsze kamienice i większe szczury niż te u nas.

- Mieszkamy tak blisko nowo budowanego za olbrzymie pieniądze dworca Łódź Fabryczna, a żyjemy gorzej niż w slumsach - dodaje lokatorka Narcyza Krakowiak.

Na szybką poprawę warunków lokatorzy kamienicy nie mogą jednak liczyć.

- Przez ostatnie półtora roku w budynku przy ul. Tuwima 67 zrobiono remonty warte blisko 35 tys. zł - mówi Jolanta Baranowska z UMŁ. - Naprawiono m.in. balkony. Wykonano też deratyzację. Tymczasem zadłużenie kamienicy z tytułu niepłaconego czynszu wynosi obecnie 25 tys. zł. Nieruchomość ma szansę, z dużą dozą prawdopodobieństwa, znaleźć się w przyszłości w rozszerzonym pod względem obszaru programie rewitalizacyjnym „Mia100 kamienic”, który obecnie jest ograniczony do ścisłego centrum.

ŻYCZENIA, WIERSZYKI NA ROCZNICĘ ŚLUBU [KRÓTKIE]

[ZOBACZ TEŻ FILM Niewiarygodnie wygimnastykowany 3-latek (autor x.news/STORYFUL)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Niewiarygodnie wygimnastykowany 3-latek (autor x.news/STORYFUL)