W miejskich poradniach więcej spraw załatwimy przez internet

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Czeka nas „e-leczenie”. Nowe rozwiązania mają zmienić kontakty na linii pacjent - lekarz - poradnia. Ale czy skrócą kolejki w przychodniach?

Kilkadziesiąt tysięcy pacjentów Centrum Medycznego im. Rydygiera będzie mogło, korzystając z internetu, pobrać z poradni wyniki swoich badań, dokumentację medyczną i zarejestrować się do lekarza. Lekarze będą mogli odbywać e-konsultacje dotyczące swoich pacjentów ze specjalistami z innych ośrodków medycznych. Centrum Medyczne będzie mogło również udostępnić innej placówce wyniki badań pacjenta oraz przyjąć wyniki badań z innej poradni - jeśli pacjent wcześniej leczył się w innej, miejskiej placówce.

- Projekt zostanie uruchomiony w przyszłym roku, ale w tym miesiącu rozstrzygnięte zostanie postępowanie konkursowe na rozwiązania wykorzystywane w tym programie - mówi Ewa Paczkowska, prezes Centrum Medycznego im dr. Rydygiera.

Gdy e-usługi zostaną uruchomione, pacjent będzie mógł, również w formie elektronicznej, wyrazić zgodę na dostęp do dokumentacji medycznej, kierować pytania do lekarza, pobierać wyniki badań i dokumentację medyczną. E-usługi medyczne to projekt unijny wart 2,1 mln zł, z tego 1,4 mln zł to dofinansowanie, a ok. 700 tys. zł wkład własny Centrum Medycznego. W części poradni w MCM Rydygiera można już zarejestrować się przez internet (przy ul. Próchnika i ul. Piotrkowskiej). Nowy projekt e-usług pozwoli zaś rozszerzyć te udogodnienia na wszystkie przychodnie MCM Rydygiera (także przy ul. Pomorskiej i w PALMIE gdzie będzie umieszczona główna serwerownia). Coraz więcej usług medycznych dostępnych jest przez internet. Każdy ubezpieczony ma w NFZ swój profil, gdzie może sprawdzić, ile NFZ wydaje na jego leczenie, ile na dofinansowanie do leków, a ile na sprzęt zaopatrzenia ortopedycznego. Wypisywane są już e-zwolnienia, a lekarze testują wypisywanie e-recept, które będą obowiązkowe od stycznia przyszłego roku.

- Wszystkie Miejskie Centra Medyczne wypisują już e-recepty - zapewnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie