Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Matce Polce powstał pododdział pulmonologiczny dla dzieci. To drugie takie miejsce w województwie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Pododdział pulmonologicznych dla dzieci, który powstał w Klinice Immunologii, Pediatrii i Nefrologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki - mówi prof. Marcin Tkaczyk, specjalista pediatrii, immunologii i nefrologii dziecięcej w ICZMP. Do tej pory oddział pulmonologiczny znajdował się jedynie w szpitalu w Łagiewnikach.

Jak mówią lekarze, po pandemii bardzo dużo dzieci choruje na zakaźne choroby płuc, ale nie tylko takimi będą się zajmować. W pododdziale pulmonologicznym lekarze będą się zajmować także dziećmi z rzadkimi chorobami płuc, dziećmi chorującymi przewlekle.
- Są u nas leczone dzieci z najcięższymi postaciami zapaleń płuc, martwiczymi, płatowymi, pleuropomoniami, infekcjami wirusowymi przebiegającymi pod postacią zapalenia oskrzelików - dodaje doktor Agnieszka Blomberg, specjalista pediatrii, alergologii i chorób płuc. - W większości tym dzieciom towarzyszą choroby przewlekłe takie jak wady układu krążenia, wady układu nerwowego i nerwowo-mięśniowego. Często są to wcześniaki z dysplazją oskrzelowo-płucną, które chorują ciężej, wymagają opieki wielospecjalistycznej i często wsparcia oddziałów intensywnej terapii albo opieki pośredniej w postaci wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Płuca dzieci po pandemii
- Badania, które wykonaliśmy pokazały, że większość dzieci nie ma istotnych powikłań po przebyciu infekcji covid 19, natomiast w następstwie zakażenia koronawirusem obserwujemy zwiększoną liczbę zapaleń płuc wśród dzieci - twierdzi dr Agnieszka Blomberg. - Znacznie więcej dzieci choruje na zaplenia płuc, które do tej pory stanowiły rzadkość, np. martwicze zapalenia płuc, pleuropeumonie, mamy też więcej pacjentów z infekcjami wywołanymi przez streptokokus pneumonie. Trafia do nas więcej dzieci z infekcjami wywołanymi przez prątki gruźlicy .

Sprzęt za milion złotych
Cały sprzęt do diagnostyki, który trafił do pracowni badań czynnościowych przeznaczonej do oceny wydolności układu oddechowego jest nowy. Najdroższa była kabina body pletyzmograficzna w której oznacza się całkowitą pojemność płuc, sprzęt do do oceny DLCO - przechodzenia gazów pomiędzy pęcherzykami a krwioobiegiem, aparatura do prób prowokacji dróg oddechowych sprawdzających czy pacjent nie jest uczulony na alergeny wziewne oraz aparat do oceny tzw. funkcji oczyszczania płuc (LCA) - jedyne takie urządzenie w naszym województwie. W pracowni znalazł się także aparat do oscylometrii - oceny oporu w drogach oddechowych i pomiaru tlenku azotu w powietrzu wydychanym. Wykonane nim badanie pozwala ocenić stan zapalny w drogach oddechowych.

52 miejsc na oddziale
Na oddziale Immunologii, Pediatrii i Nefrologii są 52 miejsca. Wydzielono w nim część, 21 łóżek, dla dzieci młodszych. Nie ma wydzielonych sal dla pacjentów pulmonologicznych - są oni hospitalizowani w całej klinice hospitalizowane. Wynika to z sezonowości chorób z którymi trafiają do tej kliniki pacjenci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany