Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi wyruszą na pomoc bezdomnym, którzy żyją w pustostanach, ruderach, w rozstawionych namiotach lub samochodach

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Dziś (poniedziałek 15 marca) strażnicy miejscy, Piotr Sułkowski, ratownik medyczny z firmy TRANS-MED Łódź oraz dr Maciej Kloc, łódzki lekarz-społecznik wyruszą w objazd po całej Łodzi. Akcja rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do północy. W tym czasie radiowóz straży miejskiej i karetka dojadą do znanych strażnikom pustostanów, ruder i wszystkich miejsc, w których schronienie znajdują bezdomni. Zadaniem zespołu będzie wsparcie osób, które wybrały taki styl życia i nie chcą przenieść się do schroniska. Strażnicy będą rozdawać ciepłą herbatę, koce, kołdry i ubrania, ratownik medyczny będzie opatrywał rany, a lekarz badał stan zdrowia spotkanych osób. W razie potrzeby zaordynuje leki lub zleci transport do szpitala.

Takich miejsc jest w Łodzi kilkadziesiąt, dziś objedziemy 10-15 - mówi Joanna Chruściel, naczelnik Oddziału Prewencji Straży Miejskiej w Łodzi. - Niestety nie wszyscy chcą naszej pomocy.

Bezdomni będą mieli mierzone ciśnienie, wykonane EKG i wiele innych badań oceniających ich stan zdrowia. Będą mogli pokazać wszystkie swoje rany i odmrożenia, które zostaną profesjonalnie opatrzone.

Niestety bardzo często stan zdrowia takich osób jest nie najlepszy, a one wbrew rozsądkowi odmawiają poddania się leczeniu, a otwarte rany to zagrożenie dla całego organizmu - dodaje ratownik medyczny, Piotr Sułkowski.

Cała ekipa to wolontariusze, którzy po Łodzi będą jeździć poza godzinami swojej pracy. Ich celem jest dotarcie do osób, które nie korzystają z pomocy nocnego autobusu, który jeździ po Łodzi rozdając ciepłe posiłki i odzież. Adresatami objazdowej pomocy są osoby, które nie mają szansy dotrzeć do przystanków autobusu, bo o nim nie wiedzą lub jest to zbyt daleko. Z reguły bezdomni koczujący w pustostanach wolą nie oddalać się od nich zbyt daleko, żeby ktoś nie zajął ich miejsca lub nie okradł ze skromnego i tak dobytku. W znanych straży miejskiej punktach koczowania mieszka od 1 do 5 osób, zwykle są to mężczyźni. Najczęściej nie są zainteresowani przewiezieniem do schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Ekipa ratunkowa planuje swoją akcję prowadzić również latem.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany