Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi wydawnictwo PulpBooks nauczy jak pisać opowiadania i przebojowe powieści. Wydawnictwo właśnie wystartowało

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ekipa PulpBooks czeka na pisarzy, którzy chcą zadebiutować na platformie wydawnictwa.
Ekipa PulpBooks czeka na pisarzy, którzy chcą zadebiutować na platformie wydawnictwa. Krzysztof Szymczak
W naszym projekcie najbardziej liczy się opowieść - mówią założyciele łódzkiego wydawnictwa Pulpbooks, które chce przywrócić do codziennego obiegu krótkie opowiadania. Chce też nauczyć adeptów pisania tej trudnej sztuki, co jest niezbędne jeśli ktoś pragnie być pisarzem. Hybrydowe kursy ruszą jeszcze w tym roku. Za projektem stoją pisarze Michał Rzepnikowski, Jakub Ćwiek i Andrzej Kwiecień.

Ideą wydawnictwa jest przywrócenie kultury czytania krótkich opowiadań, w czasach, gdy brakuje nam czasu na czytanie. Krótka forma ma być tym, co pozwoli w ciągu najbardziej zabieganego dnia wykroić kwadrans na przeczytanie ciekawej, ale krótkiej opowieści. Ma to być powrót do czasów amerykańskiej kultury pulp lat 20, 30 aż do 50, kiedy opowiadania słynnych dziś pisarzy trafiały do każdego Amerykanina za pośrednictwem codziennej prasy lub specjalnych, tanich wydawnictw, w których umieszczano różne prace wielu autorów. To były czasy ich największej popularności. Opowiadania wydawane były tanim kosztem, ale liczyła się w nich przede wszystkim historia i opowieść.

W ten sposób wydawano głównie kryminały i fantastykę oraz komiksy.

Tamte opowieści pulpowe wciskały się w każdą porę dnia. Czytali je ludzie, gdy jechali autobusem, pili poranną kawę lub będąc w toalecie, czekając w kolejce, bo głód opowieści był ogromy. Są tacy, którzy twierdzą, że zmieniły się czasy, ale nie zmienił się głód opowieści. Mamy też ogromne możliwości techniczne, żeby ten głód opowieści przywołać i opowiadać te historie jeszcze lepiej - tłumaczy pisarz Jakub Ćwiek.

  • Łódzkie wydawnictwo, które przymierza się do wydania trzech nowych książek:
  • Jakuba Ćwieka kontynuacja cyklu "Drelich. Nim braknie tchu"
  • Joanny Ufnalskiej powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się w Łodzi w 1922 roku "Psy gończe"
  • Andrzeja Kwietnia "Metamorf" powieść science fiction w stylistyce cyber punk

W planach ma nie tylko wydawanie papierowych powieści, ale także tworzenie ich multimedialnych wersji i odpowiedników, a także szkolenie osób opowiadających historię, czyli pisarzy. Wszystkie te działania mają doprowadzić do tego, żeby za kilka lat powiedzieć, że istnieje w Polsce kultura pulp. Rozpoczęło się poszukiwanie nowych autorów, powstała specjalna skrzynka mailowa ([email protected]), na którą można wysyłać swoje opowiadania - do 20 tysięcy znaków, niepublikowanego wcześniej tekstu o zwartej, zamkniętej fabule. Start warsztatów na przełomie wiosny i lata.

Jeśli ktoś pragnie pisać, polecam zacząć od opowiadań, bo one uczą panować nad całą historią, to zadanie warsztatowe do nauczenia się pisania - dodaje Andrzej Kwiecień.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany