Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje 36 nowych mieszkań komunalnych z niskimi opłatami WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Łodzi powstanie pierwszy budynek z mieszkaniami komunalnymi, który będzie całkowicie samo wystarczalny jeśli chodzi o energię. Instalacja na dachu solarów oraz pomp ciepła pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania o co najmniej 1/4 w porównaniu ze standardowymi systemami grzewczymi.

Nowy budynek socjalny, całkowicie przeznaczony dla łodzian, którzy czekają w kolejne na mieszkanie komunalne, zostanie wybudowany przez Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przy ulicy Skierniewickiej 8/10. Będą go ogrzewały trzy pompy ciepła, będzie ogrzewanie podłogowe i ciepła woda. Na dachu zostaną zainstalowane solary. Powstanie również magazyn energii na 60 kilowatów (kW). W przypadku gwałtownego spadku temperatury w budynku będzie zainstalowana specjalna grzałka, która dogrzewa budynek. W tym przypadku koszt kilowatogodziny wyniesie 0,11 zł, a w tradycyjnym budownictwie 0,43 zł.

Środki na ten cel zostaną pozyskane z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z funduszu Ochrony Środowiska oraz z budżetu miasta. Koszt całkowity to 16 milionów zł, w tym 200 tysięcy zł z miejskiej kasy.

Rozpoczynamy nabór do niespecyficznych dofinansowań z funduszy europejskich, by zabezpieczyć brakujące 15 procent środków na ten cel. Inwestycję musimy zakończyć do 31 sierpnia 2026 roku - tłumaczy Radosław Stępień, prezes WTBS w Łodzi.

Nowy budynek stanie w strefie rewitalizacji i wypełni pierzeję, która w tej chwili jest pusta. W tym miejscu niemożliwe było podciągnięcie do budynku ciepła systemowego z sieci miejskiej. Trudności z podłączeniem do sieci miejskiej wynikały z trudności prawnych. Wymagało to przejście przez sąsiednie, prywatne działki, co może skończyć się procesem, a więc opóźnić rozpoczęcie inwestycji.

W Łodzi na mieszkanie komunalne czeka około 2 tysięcy osób. Zdaniem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej jest to liczba do zabezpieczenia lokalowego w przeciągu 1,5 roku, uwzględniając rewitalizacje budynków (ok. 800 mieszkań będzie oddanych do użytku w ciągu kilku tygodnia) i planowaną budowę ponad 200 nowych mieszkań przez WTBS.

Niestety bardzo dużo osób to te, które wpadają w tzw. lukę, czyli nie spełniają warunków na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na kredyt na kupno własnego mieszkania. Tych potrzeb nie jesteśmy w stanie oszacować. Zdaniem deweloperów jest to liczba 90-100 tysięcy mieszkań - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany