Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi w ubiegłym roku znacznie wzrosła liczba przypadków gruźlicy. Z jej powodu zmarło 6 osób. Tak dramatycznie nie było od lat

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
- Główną przyczyną zachorowań na gruźlicę jest bardzo szybko zwiększająca się populacja osób niezaszczepionych - mówi doktor Paweł Lewek, lekarz medycyny rodzinnej.
- Główną przyczyną zachorowań na gruźlicę jest bardzo szybko zwiększająca się populacja osób niezaszczepionych - mówi doktor Paweł Lewek, lekarz medycyny rodzinnej. Fot.Szymczak Krzysztof / Polskapresse
Główną przyczyną zachorowań na gruźlicę jest wzrastająca liczba osób, które się nie szczepią. Szczepienie przeciwko gruźlicy w Polsce jest obowiązkowe od 1955 roku. Wśród ostatnio zakażonych gruźlicą jest małe dziecko - prątki Kocha "sprzedał" mu dziadek.

Tak dramatycznie nie było od lat. W Łodzi gruźlica znów zabija!

W ubiegłym roku - jak wynika z raportu o stanie sanitarnym miasta Łódź przygotowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną - lekarze zdiagnozowali i zgłosili do inspekcji sanitarnej 87 przypadków gruźlicy, w tym 29 osób prątkujących (aktywnie wydalających prątki w czasie kichania lub mówienia i zarażających).

W 2021 roku osób zakażonych było 60.

Wśród osób u których w ubiegłym roku zdiagnozowano gruźlicę jest uczeń szkoły podstawowej (prątkujący) oraz małe dziecko, które zakaził prątkujący dziadek.

Z powodu gruźlicy zmarło w ubiegłym roku sześcioro łodzian. Rok wcześniej - 4, a w 2020 roku choroba doprowadziła do śmierci jednego mieszkańca Łodzi.

- Główną przyczyną zachorowań na gruźlicę jest bardzo szybko zwiększająca się populacja osób niezaszczepionych. Jeszcze nigdy tylu rodziców małych dzieci nie odmawiało ich zaszczepienia. Zaś ci, którzy aktywnie nie odmawiają, robią wszystko aby uniknąć tego obowiązku

- mówi doktor Paweł Lewek, lekarz medycyny rodzinnej.

Szczepienie BCG w pierwszych dobach życia zmniejsza ryzyko zachorowania na gruźlicę o ciężkim przebiegu u dzieci, pod postacią rozsianą, gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zgonu w przebiegu gruźlicy. Szczepionka BCG jest najczęściej podawaną szczepionką na świecie. Przeciwwskazaniem do jej podania są niedobory odporności.

Nie bez znaczenia jest również duży napływ do Polski w ostatnich kilku latach ludności ze wschodu, która w dużej mierze jest nie zaszczepiona. Kolejny powód to fakt, że przez ponad 2 lata na skutek pandemii byliśmy izolowani społecznie. Nasz układ immunologiczny nie był stymulowany.

Fakt, że odeszliśmy od wykonywanych co dwa lata przesiewowych badań rtg płuc zdaniem doktora nie ma w tym przypadku znaczenia. Nie były one efektywne, a jedynie utwierdzały palaczy w przekonaniu, że mogą palić dalej, bo mają wyniki w normie.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie – prątki gruźlicy z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Zakażenie zwykle rozprzestrzenia się drogą oddechową. Dzieci najczęściej zakażają się od chorych dorosłych w wyniku kontaktu z chorym wydalającym prątki gruźlicy w ślinie. Najczęściej proces chorobowy obejmuje płuca, ale prątki gruźlicy mogą docierać do wszystkich narządów i tkanek, a w sprzyjających okolicznościach wywołać chorobę, która rozwija się u 5-10% zakażonych prątkami. W gruźlicy najczęściej umiera się z powodu niewydolności oddechowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany