Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi w teatrze Nowym ruszyły próby do nowego spektaklu. Spektakl opowie historię łodzianina Eugeniusza znanego jako Eugenia

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Reżyser spektaklu Wiktor Rubin.
Reżyser spektaklu Wiktor Rubin. Anna-Maria Wolniak
W Łodzi w teatrze nowym ruszyły próby przed zaplanowaną na koniec marca prapremierą „Dobrze ułożonego młodzieńca”. Spektakl, sięgający do międzywojennej historii Eugeniusza Steinbarta, porusza na wskroś współczesny temat nienormatywności płciowej i jej społecznego odbioru.

Bohaterem spektaklu jest Eugenia Steinbart, łodzianka, która przyszła na świat jako kobieta. Jednak przez całe swoje życie czuła się mężczyzną uwięzionym w ciele kobiety. Premierę zaplanowano na 25 marca 2023 roku na Dużej Scenie.

Łódź po raz pierwszy usłyszała nazwisko Steinbart w 1934 roku, kiedy z okna na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Nawrot 64 wyskoczył młody mężczyzna. Lekarz pogotowia, który reanimował młodzieńca, ze zdziwieniem orzekł, że „pod kostiumem mężczyzny ukrywa się krótko ostrzyżona najprawdziwsza kobieta”.

Po raz drugi nazwisko trafiło na pierwsze strony gazet – tym razem już w całej Polsce – kiedy w czerwcu 1938 roku rozpoczął się proces „młodej kobiety wyglądającej zupełnie jak mężczyzna”. Oskarżona, posługując się aktem urodzenia kuzyna Eugeniusza Steinbarta, nie tylko podejmowała różne prace, ale także wstąpiła w związek małżeński i (oficjalnie) dochowała się dziecka.

Szukaliśmy bohatera lub bohaterki związanej z Łodzią. Spośród wielu historii losy Eugeniusza Steinbarta, przy urodzeniu oznaczonego jako kobieta, Eugenia, i tak też zapisanego w dokumentach i łódzkich archiwach, wydały nam się pod wieloma względami najciekawsze i najbardziej złożone – mówi Jolanta Janiczak, autorka tekstu i współreżyserka przedstawienia.

Twórcy spektaklu świadomie określili swojego bohatera jako mężczyznę, choć we wszystkich dokumentach aż do jego śmierci był opisywany jako kobieta.

W międzywojennej prasie czytamy: w jakim celu Sztajnbartówna przedzierzgnęła się w mężczyznę nie stwierdzono. Nie wiemy na pewno, czy była osobą transpłciową, czy do włożenia męskiego stroju skłoniły ją okoliczności. Biorąc jednak pod uwagę, że nie tylko podejmowała prace jako mężczyzna, ale też wchodziła tak w relacje romantyczne i funkcjonowała w codziennym życiu, ten pierwszy trop wydaje się najwłaściwszy – dodaje reżyser Wiktor Rubin.

Na scenie wystąpią: Karolina Bednarek, Monika Buchowiec, Maciej Kobiela, Michał Kruk, Halszka Lehman, Paweł Kos i Paulina Walendziak oraz gościnnie Edmund Krempiński – pochodzący z Łodzi transpłciowy performer i artysta wizualny, absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany