Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi są mieszkania dla niepełnosprawnych na adaptację i samodzielne życie. Na Kilińskiego zamieszkają niepełnosprawni ruchowo

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Łodzi powstało szesnaście nowych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Są to mieszkania chronione w rewitalizowanych kamienicach. Przy przy ul. Kilińskiego 39 i przy ul. Sienkiewicza 56 będą mieszkaniami treningowymi, a te przy ul. Sienkiewicza 79 i ul. Wschodniej 52 – mieszkaniami wspieranymi. W dwóch pierwszych osoba niepełnosprawna może mieszkać od 3 do 12 miesięcy, a w dwóch ostatnich – do dwóch lat, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony.

Takie mieszkania pozwalają osobom niepełnosprawnym przystosować się do samodzielnego funkcjonowania. W mieszkaniach chronionych mogą liczyć na wsparcie tzw. trenerów, czyli osób, które wiedzą czym jest konkretna niepełnosprawność (ruchowa, psychiczna, intelektualna) i potrafią wesprzeć podopiecznego w trudnych momentach.

Cztery mieszkania chronione przygotowano w odnowionych kamienicach: przy ul. Kilińskiego 39 (nieco ponad 108 mkw., 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (niemal 94 mkw. 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (niespełna 200 mkw., 5 miejsc) oraz przy ul. Wschodniej 42 (prawie 146 mkw. 5 miejsc). Każde z lokum jest w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty oraz urządzenia umożliwiające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie lokatorów, którzy wkrótce w nich zamieszkają. W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo specjalistyczne łóżka są wyposażone w podnośniki i pneumatyczne dźwignie ułatwiające kładzenie się lub wstawanie, na piętro prowadzi winda. Poza tradycyjnym sprzętem AGD (np. pralkami, odkurzaczami, żelazkami i lodówkami), pościelą, zestawem naczyń rehabilitacyjne wyposażenie znalazło się w łazienkach (niskie brodziki, uchwyty oraz siedziska pod prysznicem).

Przy kolejnych rewitalizacjach kamienic pow2stanie jeszcze 25 takich mieszkań. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej posiada także mieszkania chronione w innych częściach miasta. 40 miejsc znajduje się przy: ul. Krawiecka 10 abc, ul. Łagiewnicka 102/116, ul. Municypalna 4, ul. Traktorowa 90, ul. Wojska Polskiego 136/138, ul. Zawiszy Czarnego 22 oraz Jedlicze A koło Grotnik (ul. Jedlinowa 42/44).

O możliwość pobytu w jednym z wymienionych mieszkań chronionych może ubiegać się pełnoletni łodzianin posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też posiadający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby starające się o lokum w każdej z czterech wymienionych lokalizacji nie mogą poza tym wymagać całodobowego wsparcia. Wszelkie szczegółowe informacje na temat mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami można uzyskać w Wydziale Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, pod numerem telefonu: (42) 685 43 79 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17)

Lokatorzy mieszkań chronionych płacą 30 procent swoich dochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany