Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi rozpoczął się festiwal szkól teatralnych. Czy wśród młodych aktorów są przyszłe sławy polskiego teatru i filmu?

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Spektakl "Inni ludzie" w reż. Macieja Stuhra Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Spektakl na podstawie książki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem.
Spektakl "Inni ludzie" w reż. Macieja Stuhra Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Spektakl na podstawie książki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Edgar de Poray
38 edycja Festiwalu Szkól Teatralnych rozpoczęła się dziś w Łodzi. To pierwszy ważny egzamin przed publicznością. Niestety w tym roku spektakle można oglądać tylko za pośrednictwem internetu. Za to każdy spektakl dostępny jest za darmo przez kolejne 24 godziny od prezentacji. To okazja do tego, żeby zobaczyć nadzieję polskiej sceny teatralnej u progu swojej kariery. Warto zapamiętać nazwiska młodych aktorów, bo tak jak oni zaczynali m.in.: Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Adam Woronowicz, Michał Żebrowski i wielu innych lubianych i popularnych artystów.

Łódzki Festiwal Szkół Teatralnych od 1983 roku organizuje Szkoła Filmowa w Łodzi wspólnie z Teatrem Studyjnym w Łodzi. Każda edycja festiwalu jest okazją do spotkania środowiska teatralnego, porównania metod kształcenia aktorów i sposobów budowania ról przez młodych adeptów sztuki aktorskiej. Na scenie Teatru Studyjnego stają studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Pomysłodawcą festiwalu był Jan Machulski – wybitny aktor, wieloletni wykładowca i Dziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły.

Dla młodych adeptów sztuki scenicznej występ dyplomowy to pierwsze zderzenie z teatralną publicznością oraz krytyka teatralną. Granica, którą muszą przekroczyć nim odnajdą swoją zawodową ścieżkę. Na prezentacjach stawiają się reżyserzy, dramaturdzy, krytycy teatralni i całe środowisko związane z polskim teatrem. Dla młodych ludzi to także szansa na znalezienie pracy.

Spektakle reżyserują zwykle znani i doświadczeni twórcy. W tym roku młodych ludzi prowadzą m.in.: Maciej Stuhr, Konrad Dworakowski, Anna Radwan, Waldemar Zawodziński, Mariusz Grzegorzek, Agata Duda-Gracz.

Spektakle prezentowane są codziennie (do soboty 28 listopada) od godz.11. O godz.20 Klub festiwalowy, a w nim spotkania z artystami i twórcami. Równolegle działa też scena OFFowa, a w niej bezpłatny dostęp do prezentowanych tam spektakli za darmo i bez ograniczeń w czasie całego festiwalowego tygodnia. Wielki finał i rozdanie nagród (wirtualne) w niedzielę 29 listopada. Transmisja online: festiwalszkolteatralnych.pl i FACEBOOK FST
Przejdź do galerii, żeby zobaczyć konkursowe spektakle studentów z całej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany