Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstał jeden z najnowocześniejszych punktów socjalnych w Polsce. Będą pomagać potrzebującym w zrewitalizowanej kamienicy

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Do punktów pomocy społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przychodzą nie tylko najbiedniejsi, bez pracy, z niską rentą lub niepełnosprawnym podopiecznym, Z pomocy pracowników korzystają także ofiary przemocy oraz ich dzieci. W Łodzi od kilku dni działa najnowocześniejszy punkt pomocy socjalnej w Polsce. Został usytuowany w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Tuwima 35, po sąsiedzku w kamienicy pod numerem 33 swój azyl znajdą wkrótce podopieczni seniorzy korzystający z dziennej opieki. Oni również będą mieli do dyspozycji zrewitalizowany budynek z podwórzem zamienionym w przepiękny, miejski ogród.

Do tej pory pracownicy socjalni pracowali w bardzo złych warunkach. Budynek przy ul. Piotrkowskiej 61 był zdewastowany, bez udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a przy ul. Kilińskiego 102 pomieszczenia były ciasne i bardzo utrudniały nawiązywanie właściwych relacji z podopiecznymi. Teraz pracownicy mają poprawiony komfort pracy do indywidualnego rozpatrywania każdej sytuacji - mówi Elżbieta Jaszczak, z-ca dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

W zrewitalizowanej kamienicy pracuje 52 pracowników (przeniesionych z powyższych lokalizacji). Placówka zajmuje wszystkie cztery kondygnacje zrewitalizowanej kamienicy. Znajduje się tam szesnaście stanowisk obsługi (Boksy) podopiecznych rozmieszczonych w dwóch salach na dwóch kolejnych piętrach. W budynku zamontowana jest winda i zastosowano wszystkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Jednak ośrodek to nie tylko budynek, ale także piękne podwórko urządzone w stylu parkowym. Poprowadzono eleganckie, utwardzone alejki, posadzono drzewa i krzewy, ustawiono ławki oraz powieszono oryginalne, sznurkowe fotele oraz stoliki do brydża, czy szachów. Nie brakło rozwiązań dla najmłodszych, bo wiele osób do placówki przychodzi z dziećmi. Jest ogromna tuba zjeżdżalnia i drabinki.

Koszt remontu tego budynku to 8 milionów złotych.

Nowy Punkt Pracy Socjalnej jest czynny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16, a we wtorki w godz. 9 – 17.

Do punktu pracy socjalnej mogą zgłaszać się potrzebujący łodzianie w każdej, zbyt trudnej dla nich sytuacji życiowej. Uzyskają wsparcie finansowe, porady psychologiczne, pedagogiczne, w trudniejszych przypadkach zostaną pokierowane do właściwych urzędów lub osób. Wielu podopiecznych korzysta z pomocy od lat.

W ramach gminnego programu rewitalizacji wkrótce uruchomiony zostanie nowy dom pomocy dziennej. Do kamienicy przy ul. Tuwima 33 przeniesieni zostaną podopieczni, którzy do tej pory korzystali z placówki przy ul. Jaracza 36. Skorzysta z niego 40 podopiecznych seniorów.

Jego powierzchnia to blisko 330 m kw.. Składają się na nią m.in. sala gimnastyczna z jedną, całkowicie lustrzaną ścianą, sala terapeutyczno-wypoczynkowa, przestronna jadalnia z kuchnią, w której będą przygotowywane posiłki na miejscu, a także kilka zacisznych kącików. Uzupełnienie stanowi malownicze patio wypełnione liczną zielenią i kwiatami oraz ławeczkami, na których można spędzać przyjemnie czas przy ładnej pogodzie. Koszt rewitalizacji całej kamienicy, w tym także Domu Dziennego Pobytu, to niemal 7,3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany