Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi powstaje Centrum Interwencji Kryzysowej. Trwa rewitalizacja kamienicy przy ulicy Kilińskiego 36. Pomoc będzie przez całą dobę

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
W Łodzi powstanie Centrum Interwencji Kryzysowej. Placówka powinna ruszyć pod koniec 2023 roku. Trwa rewitalizacja kamienicy przy ul. Kilińskiego 36, gdzie przez całą dobę osoby w nagłym kryzysie będą mogły otrzymać dach nad głową, ciepły posiłek i pomoc psychologiczną.

Centrum Interwencji Kryzysowej powstanie w Łodzi. Trwa remont kamienicy

Rewitalizacja kamienicy wchodzi w końcowy etap, a wszystkie prace powinny się zakończyć do końca 2023 roku. Budynek jest remontowany od fundamentów, po dach. Wymieniana jest cała instalacja elektryczna oraz stolarka drzwiowa i okienna. Budynek jest pod opieka konserwatora zabytków. Budynki będą wyposażone w podłogi, urządzenia sanitarne i oddane "pod klucz". Koszt inwestycji to niemal 14 milionów złotych.

W budynku powstanie 27 komfortowych mieszkań, w tym dwa będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, a jedno dla osoby wychodzącej z pieczy zastępczej.

W ramach budynków w rewitalizowanej kamienicy powstanie również Centrum Interwencji Kryzysowej. Będzie to osiem komfortowo urządzonych pokoi dla dwudziestu czterech osób. Pokoje będą rozlokowane na trzech piętrach, parter zajmie recepcja i poczekalnia oraz gabinety psychologa, pracownika socjalnego, prawnika, czyli całego personelu potrzebnego do całodobowej pomocy osobom w bardzo trudnej i nagłej sytuacji życiowej.

od 16 lat

W tej placówce znajdą dla siebie miejsce osoby, które doświadczyły nagłego kryzysu: pożaru mieszkania, zalania lub przemocy domowej i potrzebują szybkiego, bezpiecznego schronienia - tłumaczy Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Łodzi działa kilka instytucji wspierających osoby w rozmaitych kryzysach. Centrum Interwencji Kryzysowej to miejsce, w którym pobyt będzie krótkoterminowy, ale jego długość będzie zależałą od sposobu rozwiązania konkretnego kryzysu. W tych działaniach wspierać podopiecznych będą przede wszystkim pracownicy socjalni i psychologowie.

W Łodzi brakowało takiego ośrodka w dni wolne od pracy, czyli w święta i weekendy, kiedy pracownicy socjalni nie pracują. W takim ośrodku najważniejsze jest pierwsze wsparcie tzw. emocjonalne, żeby ktoś mógł porozmawiać, wesprzeć ją, a dopiero potem kompletować dokumenty - mówi Agnieszka Tondys, terenowa pracowniczka socjalna z ponad 30-letnim stażem w III Wydziale Pracy Środowiskowej łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W Łodzi rośnie liczba ofiar przemocy w rodzinie, więcej osób odważa się o tym mówić, ale gdy uciekają z domu często nie mają dokąd pójść. Dla takich osób będzie nowa placówka.

Osoby doświadczające przemocy domowej, kiedy w weekendową noc zdecydują się uciekać od swojego oprawcy, nie będą musiały zastanawiać się nad tym, dokąd się udać - tłumaczy Magdalena Kołacz-Kwiatkowska, asystentka rodziny z ponad 10-letnim stażem w I Wydziale Pracy Środowiskowej Miejskiegoi Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany