Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi pomagają niepełnosprawnym. Projekt "Asystent osoby niepełnosprawnej" będzie kontynuowany także w 2023 roku

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
138 osób z niepełnosprawnością skorzystało w 2022 roku z pomocy "Asystenta osoby niepełnosprawnej". Projekt realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wśród nich było 12 dzieci do 16 roku życia, 94 osoby powyżej 16 roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 32 osoby powyżej 16 roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W ramach programu zatrudniono w ubiegłym roku 96 asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej. W większości były to osoby wskazane samodzielnie przez łodzian zainteresowanych tego rodzaju wsparciem. Wartość ubiegłorocznego dofinansowania pochodzącego z funduszu celowego pn. Fundusz Solidarnościowy otrzymanego od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej to ponad 2 miliony 630 tysięcy zł.

Głównym zadaniem asystenta osobistego jest spędzanie czasu z osobą niepełnosprawną oraz aktywizacja społeczna i zawodowa tej osoby. Asystenci osobiści pomagali więc w poszukiwaniu pracy, jak również towarzyszyli w drodze na rozmowy kwalifikacyjne.

Ponadto asystenci, wykorzystując własny środek lokomocji, komunikacji miejskiej lub PKP towarzyszyli uczestnikom programu w trakcie wycieczek krajoznawczych, wyjazdów na działkę, do lasu na grzybobranie, korzystali z term w Uniejowie, Aquaparku Fala, teatru, wyjeżdżali na koncerty muzyczne, jak również na niezbędne badania lekarskie, które trzeba było wykonać w innym mieście. Każdy z asystentów mógł korzystać ze zwrotu środków finansowych do 300 zł miesięcznie poniesionych w związku z towarzyszeniem uczestnikowi programu (koszty dojazdu oraz bilety wstępu m.in. na wydarzenia kulturalne oraz rekreacyjne).

Asystenci osobiści wspierali poza tym osoby z niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu m.in. w przygotowywaniu posiłków oraz ich podawaniu, podczas zakupów, w praniu, w prasowaniu, w drobnych porządkach w mieszkaniu).

Jeden z uczestników ubiegłorocznej edycji programu z dysfunkcją narządu wzroku w stopniu znacznym mógł spełnić - dzięki wsparciu asystenta osobistego – swoje marzenie i uczestniczyć w kursie nurkowania. A jedna z kobiet korzystających ze wsparcia asystentki uporała się z żałobą po śmierci męża. Dzięki zaangażowaniu asystentki odzyskała radość i chęć życia.

Łączna liczba godzin zrealizowanego w ramach tego programu to 37 tysięcy 964. W gronie osób z niepełnosprawnością biorących udział w Łodzi w programie w 2022 roku, były też i takie, które skorzystały z maksymalnego przewidzianego limitu, czyli z 720 godzin rocznie.

Program będzie kontynuowany w ramach edycji 2023 roku. Trwa podpisywanie umów. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprosi łodzian do tegorocznej edycji w ciągu najbliższych tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany