Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi podsumowano projekt. Pięć lat dogoterapii dla dzieci w szpitalu psychiatrycznym przy ulicy Aleksandrowskiej 159

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Oddział psychiatryczny dla dzieci w szpitalu im. Babińskiego przy ul. Aleksandrowskiej 159 w Łodzi to pierwsza placówka, która przystąpiła do projektu dogoterapii wspierającego leczenie dzieci z różnymi zaburzeniami. Od tamtej pory minęło pięć lat. W czwartek 8 grudnia przedstawiciele Fundacji Dr Clown i Mars Polska, wraz z kierownictwem oddziału podsumowali ten okres. W całej Polsce od 2017 roku z pomocy skorzystało 13 394 młodszych i starszych beneficjentów. W 2021 roku grupę odbiorców poszerzono o seniorów, bo ich samotność zaczęła się pogłębiać.

Projekt, który oznaczał przekroczenie pewnych schematów, w tym także tych sanitarnych (wpuszczenie psa na oddział szpitalny) okazał się całkowitym sukcesem. Po Łodzi do projektu zaczęły przyłączać się inne placówki medyczne, nie tylko szpitale dziecięce w całej Polsce, ale również Domy Pomocy Społecznej dla seniorów. Tylko w tym roku w Łodzi z zajęć dogoterapii skorzystało 1128 małych pacjentów (71 spotkań) i 74 seniorów (19 spotkań w DPS-ach). Najmłodszy pacjent miał 6 lat.

Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni, bo widzimy pozytywne wyniki przy leczeniu zaburzeń lękowych, depresyjnych a także u dzieci i młodzieży po trudnych przeżyciach, gdzie rozmaite stresy pies redukuje – mówi Rafał Szmajda, lekarz psychiatra z oddziału dla dzieci.

W kontakcie z psem dzieci usamodzielniają się, otwierają na kontakt z innymi (zajęcia prowadzone są w grupach), przełamują lęki, zdarza się, że zaczynają mówić lub reagować na bodźce. Dogoterapia odbywa się również na oddziałach onkologicznych, chirurgicznych i ogólnych.

Początki programu sięgają roku 2017. Wówczas Mars Polska i Fundacja Dr Clown zorganizowali pierwsze zajęcia dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem”. Dobroczynne efekty spotkań z udziałem wyszkolonych psów i certyfikowanych opiekunów – terapeutów szybko zostały docenione przez władze szpitali oraz rodziców i opiekunów dzieci, a program zyskał sympatię oraz zaufanie kolejnych placówek, które zaczęły dołączać do programu. Łącznie w 2022 roku w zajęciach w ramach ogólnopolskiego programu dogoterapii uczestniczyło 2 979 dzieci w 13 szpitalach. W ciągu pięciu lat realizacji programu z pozytywnego wpływu relacji z czworonogami skorzystało już 11 837 małych pacjentów z wielu różnych szpitalnych oddziałów m.in. psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii, okulistyki w kilkunastu miastach. Porównując efekty pierwszego i ostatniego roku programu dogoterapii, liczba dzieci i młodzieży, wzrosła blisko czterokrotnie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany