Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi osadzeni pracują i zarabiają na spłatę długów, alimentów i utrzymanie rodzin

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Osadzeni w czasie kursu na tynkarza.
Osadzeni w czasie kursu na tynkarza. OISW
Dawno minęły czasy, gdy osadzeni w zakładach karnych i areszcie nie chcieli pracować. Chętnych do pracy nie brakuje. Przybywa również firm, które chętnie zatrudniają osadzonych. Panuje przekonanie, że praca to najlepszy element resocjalizacji. W Łodzi zatrudnienia w grupie skazanych zdolnych do pracy rosły i od września 2022 roku kształtowała się na poziomie ponad 98 procent. Największą szansę na pracę mają osadzeni z zasądzonymi alimentami, których nie płacą.

Osadzony, który ma pracę, wykonuje ją solidnie i otrzymuje za nią wynagrodzenie ma szansę po wyjściu na wolność znalezienie stabilnego zatrudnienia, a także ułożenie na nowo życia z dala od przestępczego środowiska. Praca dodaje osadzonym pewności siebie, a świadomość, że samodzielnie pokrywają swoje rachunki, są w stanie wesprzeć rodzinę, czy kupić coś w więziennej kantynie zmienia często sposób myślenia o powrocie na wolność.

W ciągu 2022 roku liczba zatrudnionych skazanych wzrosła od najniższego poziomu 3141 w dniu 31 stycznia 2022 roku do 3715 w dniu 30 listopada 2022 roku, przy czym najwyższa powszechność zatrudnienia w minionym roku wyniosła 62,83 procent. Według statystyk na ostatni dzień roku (31.12.2022 roku) zatrudnionych odpłatnie było 1575 skazanych, z czego prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek wykonywało 695 skazanych (18,79proc.), kontrahenci zewnętrzni zatrudniali 703 skazanych (19,01 proc.). Najwięcej zatrudnionych osadzonych jest w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Beskidzkiej w Łodzi, gdzie działa zakład szwalniczy.

czytaj także

W 2022 roku nieodpłatnie zatrudnionych było 2123 skazanych, z czego przy pracach na rzecz jednostki było zatrudnionych 2072 skazanych (56,03 proc.), 35 skazanych (0,95 proc.) pracowało nieodpłatnie w celu przyuczenia do zawodu, a 16 skazanych (0,44 proc.) wykonywało prace na cele społeczne.

praca na świeżym powietrzu

Wielu osadzonych trafia za kraty z wyrokiem, za to bez żadnych zawodowych kwalifikacji. Chętni mogą się za kratkami wyszkolić i zdobyć efektowny zawód, dzięki kursom podnoszącym zawodowe kwalifikacje osadzonych. W łódzkich jednostkach: Areszt Śledczy, Zakład Karny Nr 1 w Łodzi i Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego Nr 1 wzięło w nich udział 77 osadzonych. Szkolenia były następujące: brukarz, posadzkarz, ocieplanie zewnętrzne, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, krawcowa, monter okien, malarz. Szkolenia były finansowane z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany