W Łodzi od 1 listopada będzie o 63 miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych więcej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na 19 łóżek powstanie przy szpitalu MSW. archiwum
Od 1 listopada pacjenci w naszym mieście będą mieć o 63 miejsc w zakładach opiekuńczych więcej. Dodatkowe miejsca zostaną utworzone w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera (w dawnym Jordanie przy ul. Przyrodniczej 7/9) - 35 miejsc i szpitalu MSW - 19 miejsc (obie placówki wcześniej zol-ów nie prowadziły). Dodatkowe 9 miejsc powstanie w szpitalu im. WAM (w dawnym Sonnenbergu). NFZ właśnie rozstrzygnął drugi w tym roku konkurs na leczenie w takich placówkach.

Wspomniane 35 miejsc w zakładzie opiekuńczo-leczniczym przy ul. Przyrodniczej powstanie w miejsce zlikwidowanych w czerwcu dwóch oddziałów geriatrycznych, razem 75 łóżek. Miejskie Centrum Medyczne im. K. Jonschera startowało już w poprzednim konkursie ogłoszonym przez NFZ na dodatkowe miejsca w ZOL-ach i złożyło ofertę na 35 łóżek. Zdobyło jednak zbyt mało punktów i nie otrzymało kontraktu na leczenie od 1 sierpnia. O niewybraniu MCM Jonschera przesądził m.in. brak ważnej pozytywnej opinii o celowości inwestycji (taki wymóg dotyczy komórek organizacyjnych utworzonych po 12 lipca 2018 lub innej inwestycji wszczętej po tym dniu). Szpital - jak informowała rzeczniczka NFZ - w złożonej ofercie odjął sobie 8 punktów za jej brak.
W placówce powstał więc komercyjny zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym leczenie kosztuje 3900 zł za miesiąc. Aktualnie z tej oferty korzysta dwoje pacjentów.
Od 1 listopada w dawnym Jordanie działać będzie też ZOL, który w ramach umowy z NFZ będzie zapewniał opiekę 35 chorym. Wykorzysta wyremontowane pomieszczenia szpitalnych oddziałów i sprzęt przekazany przez Jurka Owsiaka dla chorych seniorów.

Zakład opiekuńczo-leczniczy to miejsce do którego może trafić chory wypisany ze szpitala, którego leczenie zostało już zakończone, ale który nadal nie jest jeszcze w stanie funkcjonować samodzielnie w domu i wymaga całodobowej opieki. Zakład Opiekuńczo – Leczniczy pobiera opłatę stanowiącą koszt wyżywienia i zakwaterowania pacjenta. Miesięczna opłata wynosi 250% najniższej emerytury lecz nie może być wyższa niż 70% miesięcznego dochodu pacjenta. Pacjentowi bezpłatnie przysługują leki, niezbędne badania diagnostyczne (laboratoryjne, a w razie konieczności także rtg i usg), a także wyroby medyczne konieczne do udzielenia świadczenia (w tym pampersy).

W Łódzkiem są 1364 miejsca w zakładach opiekuńczo-leczniczych. To ciągle za mało aby zaspokoić potrzeby chorych.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie