MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi mieszkania drożeją najszybciej w Polsce, w rok aż o 21 proc. Ile trzeba zapłacić za metr nowego mieszkania w Łodzi?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wideo
od 16 lat
W Łodzi, najszybciej spośród dużych miast, drożeją mieszkania. Jak wynika z analizy firmy doradczej JLL, za metr kwadratowy nowego lokum pod koniec ubiegłego roku w stolicy naszego regionu trzeba było zapłacić średnio 8,1 tys. zł, aż o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Rynkowi mieszkaniowemu w ubiegłym roku w największych polskich miastach po raz kolejny przyjrzeli się pracownicy międzynarodowej firmy doradczej JLL. Okazuje się , że w 2021 roku sprzedaż mieszkań bardzo wzrosła, a wiele osób potraktowało ich zakup jako lokatę kapitału. W kraju sprzedano 69 tys. nowych lokali, więcej było jedynie w 2017 roku, na który przypada szczyt boomu mieszkaniowego. Obserwowane jest ciekawe zjawisko: deweloperzy działający na tych rynkach mogli elastycznie zwiększać ofertę, dzięki temu, że posiadają największy „zapas” mieszkań z wydanymi pozwoleniami.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

O ile drożeją mieszkania w dużych miastach?

Okazuje się, że szybko rosną ceny mieszkań, co ma związek m.in. z wyższymi kosztami materiałów i prac, wysokim zainteresowaniem lokalami i ograniczoną dostępnością.

- W rok nowe mieszkania na największych rynkach regionalnych zdrożały od 14 do 18 proc., natomiast w przypadku Łodzi aż o 21 proc. - podkreślają przedstawiciele JLL. - Dla wielu rynków z czołowej szóstki rok 2021 był rokiem rekordów. W Łodzi, która zmniejszyła w ciągu dwóch ostatnich lat dystans do rynków o największych obrotach, w 2021 r. nowa podaż mieszkań wyniosła 6,1 tys., a sprzedaż sięgnęła 6,2 tys. lokali.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Dlaczego tak się dzieje?

Złe wieści dla tych, którzy dopiero planują zakup nowego lokum. Ceny mieszkań w 2021 roku rosły szybciej od przyspieszającej inflacji. Z danych JLL wynika, że w ciągu ostatniego kwartału roku z największymi wzrostami średniej ceny mieszkań w ofercie mieliśmy do czynienia w Warszawie - o 6 procent i Łodzi - 5 procent, najmniej we Wrocławiu - 1 procent. Natomiast w pozostałych miastach kwartalny wzrost wyniósł ok. 3 procent.

- Wiele wskazuje na to, że odpowiadająca w znacznej mierze za wzrosty cen nierównowaga popytu i podaży na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce jeszcze się pogłębi - prognozuje Aleksandra Gawrońska, dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL. - Na pewne wyhamowanie popytu można liczyć w związku ze wzrostem stóp procentowych, które osłabiają możliwości nabywcze kupujących – szczególnie tych, wspierających zakup kredytem hipotecznym. Wciąż jednak rosnąca inflacja podtrzymywać będzie skłonność do dalszego przenoszenia oszczędności na rynek nieruchomości.

Nie tylko duże miasta

Na sześciu największych rynkach w sumie na koniec 2021 roku w ofercie deweloperów znajdowało się 37,4 tys. mieszkań, co oznacza spadek o ponad 22 proc. w ciągu 12 miesięcy. Poprzednio podobnie niski poziom odnotowano w 2010 roku. Deweloperzy coraz śmielej wkraczają bowiem do mniejszych miejscowości, liczących nawet poniżej 100 tys. mieszkańców. Jak wyliczyli specjaliści JLL, jeszcze w 2017 roku w 6 największych aglomeracjach powstawało 60 proc. wszystkich nowych mieszkań. Dziś ta proporcja odwróciła się i to małe ośrodki odpowiadają za ok. 70 proc. produkcji deweloperskiej w kraju.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE STUDNIÓWEK W 2022 ROKU

HOROSKOP NA ROK TYGRYSA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łodzi mieszkania drożeją najszybciej w Polsce, w rok aż o 21 proc. Ile trzeba zapłacić za metr nowego mieszkania w Łodzi? - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany