Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej planuje stworzyć kameralne, rodzinne Domy Pomocy Społecznej

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Katarzyna Wojtczak ze swoimi podopiecznymi.
Katarzyna Wojtczak ze swoimi podopiecznymi. MOPS
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi chce zrewolucjonizować sposób pomagania seniorom i niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnościami. Alternatywą wobec instytucjonalnych Domów Pomocy Społecznej mają być rodzinne DPS. Pierwszy taki już w Łodzi działa.

Główną zaletą takiej formy pomocy jest to, że osoba wymagająca wsparcia nie trafia do placówki opiekuńczej, ale do rodziny. Oczywiste jest, że w kameralnych warunkach, w warunkach zbliżonych (a często nawet identycznych) do domowych łatwiej jest znosić swoje ułomności związane z niepełnosprawnościami lub wiekiem. Wkrótce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ogłosi konkurs na prowadzenie rodzinnych domów pomocy.

Rodzinny dom pomocy jest formą usług opiekuńczych i bytowych świadczonych całodobowo dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających wsparcia z powodu wieku lub niepełnosprawności. Tego typu miejsce może być prowadzone zarówno przez osoby fizyczne, jak i przez organizacje pozarządowe posiadające status organizacji pożytku publicznego. W tej chwili w Łodzi działa jedna taka placówka przy ul. Edwarda na Widzewie. Korzystają z niego cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną: 32-letnia Ewa, 32-letnia Sara, 31-letni Sylwester oraz 43-letni Piotr. Dom działa od czerwca 2015 roku i jest prowadzony przez osobę fizyczną pod nadzorem MOPS w Łodzi.

Tworzymy naprawdę fajną rodzinę - mówi Katarzyna Wojtczak prowadząca Rodzinny Dom Pomocy przy ul. Edwarda. – Każdy może być sobą i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania, ale jednocześnie spędzamy ciągle bardzo dużo czasu razem. Cieszy mnie ogromnie, kiedy widzę, jak niesamowitych postępów dokonał każdy z moich podopiecznych przez te wspólne lata, jak każdy z nich jest obecnie samodzielny i aktywny społecznie. Daje mi to mnóstwo satysfakcji i radości.

Obecnie na terenie Łodzi działa czternaście Domów Pomocy Społecznej (dwanaście miejskich i dwa są prowadzone przez prywatne organizacje pod nadzorem MOPS). We wszystkich łódzkich DPS-ach jest łącznie 1 tysiąc 860 miejsc. W całym ubiegłym roku z tego rodzaju placówek skorzystały w sumie 2 tysiące 133 osoby. Na miejsce w takiej placówce czeka się od kilku miesięcy do kilku lat.

Rozwój Rodzinnych Domów Pomocy na terenie Łodzi jest możliwy dzięki „Programowi Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy na 2023 rok” i otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na kwotę blisko 500 tysięcy zł.
Szczegółowe informacje na temat Rodzinnych Domów Pomocy można uzyskać pod numerami telefonu MOPS w Łodzi: (42) 685 43 62 oraz 685 43 63 (oba telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17), a także pod adresem mailowym: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany