Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi kolejny rok spada liczba zatruć dopalaczami. Najstarszy pacjent toksykologii, która się nimi zatruł, miał 47 lat.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Grzegorz Dembinski/Polskapresse
W ubiegłym roku o 26 proc. w porównaniu do 2018 r zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych na skutek zażycia tzw. nowych narkotyków – wynika z raportu o stanie sanitarnym miasta opublikowanym przez Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną. W ubiegłym roku szpitale w Łodzi zgłosiły inspekcji sanitarnej 706 zatruć środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi. Do szpitala trafiło 608 mężczyzn i 98 kobiet. Rok wcześniej takich zatruć było 841, a w 2017 r - 684.

Najwięcej osób sięgających po środki zastępcze odnotowano w grupie wiekowej 25-40 lat (378 przypadków). Stwierdzono również 128 zatruć w grupie wiekowej 14-20 lat. Osoby 45-letnie i starsze sporadycznie sięgają po nowe narkotyki. Liczba osób hospitalizowanych (706), które zatruły się dopalaczami zmniejszyła się o 26 % w stosunku do 2018r (841) . Również w tym roku zatruć dopalaczami jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach. O ile jeszcze kilka lat temu w ciągu tygodnia na toksykologię trafiało od kilkunastu do kilkudziesięciu zatrutych dziennie, to obecnie kilku tygodniowo.

Zamknięcie punktów stacjonarnych sprzedaży środków zastępczych (podobnie jak w 2018r.) spowodowało, że dystrybucja tzw. nowych narkotyków odbywa się poprzez zakup produktów w sklepach internetowych lub za pośrednictwem dealerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany