Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi inwestycje w dwóch szpitalach. Blisko 41 milionów złotych z Unii Europejskiej ułatwi chorym leczenie i rehabilitację

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Szpital Kopernika otrzymał 38 milionów zł na budowę nowego oddziału i remont poradni.
Szpital Kopernika otrzymał 38 milionów zł na budowę nowego oddziału i remont poradni. Grzegorz Gałasiński
W Łodzi dwa szpitale będą mogły przyjąć więcej pacjentów i leczyć ich w nowoczesnych warunkach. Rozbudowa łódzkich placówek już się rozpoczęła i musi się zakończyć do końca tego roku. To warunek związany z inwestowaniem unijnych środków z programu REACT-EU, które są przeznaczone na walkę ze skutkami pandemii. Do Łodzi trafi ponad 40 milionów złotych. W czwartek 2 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego podpisał z dyrektorami dwóch szpitali umowę na wypłatę środków.

Pieniądze unijne zostaną przeznaczone na trzy projekty. Dwa w szpitalu Kopernika, jeden w szpitalu chorób płuc w Łagiewnikach. To niemal 41 milionów złotych.

Środki muszą być rozliczone jeszcze w tym roku, co oznacza szybkie tempo realizowania tych trzech umów. Jesteśmy już po przetargach. Zostało 11 miesięcy do końca roku, ale liczę na to, że pod koniec roku pochwalimy się mieszkańcom, że szpitale przyjmują pacjentów - mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego w Łodzi.

Szpital Kopernika budowa oddziału i rozbudowa poradni onkologicznej - 38 milionów zł

To jedyny ośrodek w województwie łódzkim leczący kompleksowo w zakresie onkologii. Niestety brakowało w nim miejsca dla leczenia ostrych białaczek. Oddział Hematologii w szpitalu Kopernika w Łodzi dysponuje 12 łóżkami, które wykorzystywane są głównie do wykonywania allo- i autoimmunologicznych transplantacji szpiku. Z braku odpowiedniego zaplecza, część chorych leczona jest w salach czteroosobowych, niespełniających kryteriów leczenia.

Brakowało nam do tej pory miejsca do rozbudowy miejsca do leczenia białaczek. Białączka to jest bardzo agresywny nowotwór, który winien być leczony w warunkach sterylnych. Ważne jest, żeby w trakcie leczenia białączki nie doszło do zakażenia, bo to w 50 procentach gwarantuje wyzdrowienie pacjenta - tłumaczy Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala Kopernika w Łodzi.

Przyznane środki pozwolą wybudować dodatkowy budynek szpitalny (Leukemia Unit na 1 i 2 piętrze), w którym powstanie 14 nowoczesnych sal do leczenia ostrych białaczek, w tym 8 jednoosobowych sal izolacyjnych z filtrami HEPA i 6 sal dwuosobowych. Wybudowanie tego oddziału oraz integracja z oddziałem przeszczepowym i pracownią separacji komórkowych pozwoli zintensyfikować leczenie, ale przede wszystkim skrócić czas oczekiwania na chemioterapię i transplantację.

W szpitalu w ciągu roku leczonych jest 200-250 chorych z ostrymi białaczkami.

W szpitalu Kopernika zostanie też rozbudowany i unowocześniony parter, gdzie powstanie 8 nowoczesnych gabinetów onkologicznych, co ma zdecydowanie zwiększyć dostęp pacjentów do specjalistów jak i skrócić czas oczekiwania na wizytę. W ciągu roku poradnia realizuje 40 tysięcy wizyt.

Kolejki do hematologa są dość długie, bo chorych przybywa. W przypadku nieleczonej ostrej białaczki do zgonu dochodzi w ciągu 4-8 tygodni - dodaje Andrzej Kasprzyk, dyrektor szpitala Kopernika.

Szpital chorób płuc i rehabilitacji pulmunologicznej w Łagiewnikach rozbudowa oddziału rehabilitacji po covidowej - 3 miliony zł

Przyznane środki przeznaczymy na przygotowanie oddziału rehabilitacji pulmunologicznej z prawdziwego zdarzenia, szczególnie dla osób pocovidowych, bo ta choroba powoduje wiele wielonarządowych zmian, ale szczególnie aktywna jest w zakresie układu oddechowego i chorób płuc. Oddział rehabilitacji pulmunologicznej, który działa obecnie nie spełnia norm jakie powinien spełniać opowiada Waldemar Kowalczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji.

Nowy oddział powstanie w zupełnie innym miejscu, z wykorzystaniem nieużywanej części szpitala, która zostanie także rozbudowana. Znajdą się tam 22 łóżka dla pacjentów, co powinno skrócić kolejki, które w tej chwili sięgają 2,5 roku. A to dla pacjenta, który ma kłopoty z układem oddechowym jest zbyt długim czasem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany