Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi i województwie są pieniądze na remonty zabytków. Warto składać wnioski o rządową dotację

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Łodzi odbyło się spotkanie dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz zmian wynikających z Uchwały Rady Ministrów powołującą Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Z tej okazji do naszego miasta przyjechali samorządowcy z Łodzi i województwa, którzy mają pod swoją opieką zabytki, nie tylko te architektoniczne, ale także dzieła sztuki. Mogą oni ubiegać się o dopłaty na zabytki wpisane do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków, także tej gminnej. Spotkanie zorganizowali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jest to program wyjątkowo ważny, bo na terenie państwa samorządów znajdują się bardzo cenne i bardzo ważne zabytki, które są dziełem pokoleń przeszłych, są dowodem naszej kultury, cywilizacji. Od 1989 roku przez wiele lat brakowało środków na zabytki, bo były pilniejsze wydatki na pomoc społeczną, czy infrastrukturę drogową. Doszliśmy jednak do momentu, gdy pojawiła się konieczność zadbania o dobra kultury, a nasze województwo obfituje w zabytki klasy najwyższej - powiedział Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

W województwie łódzkim są m.in. takie zabytki jak Kolegiata w Tumie, kościół św. Idziego w Inowłodzu, zabytki secesyjne Łodzi, pozostałości zamków w Besiekierach, czy w Bolesławcu. Wiele z nich to obiekty sakralne, rozsiane po całym terenie województwa, ale są też dworki szlacheckie w różnym stanie i różnym poziomie zachowania architektury drewnianej, użytkowej i sakralnej.

Nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków upływa 31 stycznia 2023 roku. Można je przeznaczyć na:
- finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków, w tym gminnej ewidencji zabytków. Dotyczy to zabytków, nad którymi opiekę, w rozumieniu art. 71 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami sprawuje jednostka samorządu terytorialnego albo jednostka organizacyjna podlegająca Wnioskodawcy, zaliczana do sektora finansów publicznych.
- udzielanie przez wnioskodawcę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy o ochronie zabytków, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy o ochronie zabytków, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy konkretnym zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków, w tym gminnej ewidencji zabytków.

W ciągu pięciu edycji programu złożono 20 tysięcy 436 wniosków o dotację, z czego zrealizowano 11 tysięcy 20. Łącznie na realizacje programu wydano niemal 63,5 miliarda złotych.

Wszelkie informacje na ten temat są dostępne na stronie:

https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/rzadowy-program-odbudowy-zabytkow/
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany