Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi dzieci, które nie zostały zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych, jest 7 razy więcej niż 11 lat temu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
- Do listopada zarejestrowaliśmy ok. 1500 przypadków uchylania się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych dzieci – informuje Urszula Jędrzejczyk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi. - W całym ubiegłym roku takich zdarzeń było 1219.

Dla porównania dekadę wcześniej - 213. Danych dla naszego województwa za 2022 rok jeszcze nie ma.

- W 2021 r. do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie łódzkim wpłynęła informacja o 3395 rodzicach dzieci uchylających się od obowiązku szczepień dzieci – informuje Zbigniew Solarz, rzecznik stacji.
Dla porównania w 2016 r - 886.

Wśród rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dziecka coraz więcej jest osób opornych na argumenty. Z reguły nie szczepią już kolejnego dziecka. Kilka dni temu jeden z lekarzy rodzinnych na Polesiu usłyszał od mamy niemowlaka, że zgodzi się na jego szczepienie tylko wtedy gdy dostanie od lekarza zapewnienie na piśmie, że u dziecka nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Lekarz takiego zaświadczenia nie wydał, a matka nie zgodziła się na podanie niemowlakowi szczepionki. Z dokumentacji poradni wynika, że niezaszczepione jest także jej starsze dziecko. O sprawie już kilka lat temu została powiadomiona inspekcja sanitarna.

Nawet 1500 zł kary za brak szczepienia dziecka
Zgodnie z przepisami to pediatra opiekujący się dzieckiem ma obowiązek powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o tym, że rodzice jego pacjenta uchylają się od obowiązku szczepień. Kolejny ruch należy do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wysyła do rodziców dziecka pismo przypominające o obowiązku. Rodzice mają dwa miesiące na uzupełnienie zaległych szczepień. Jeśli tego nie zrobią otrzymają upomnienie. Jeśli i to nie podziała, to PSSE skieruje do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej wniosek o ukaranie rodziców dziecka grzywną, od 20 do 1500 zł.

Nie karać tylko tłumaczyć dlaczego szczepienia dzieci są ważne
- Nie chodzi o to aby karać rodziców tylko wytłumaczyć im, jak ważne dla zdrowia dziecka są szczepienia ochronne – mówi Zbigniew Solarz, rzecznik stacji. - Dzięki szczepieniom ochronnym udało się wyeliminować szereg chorób zakaźnych, które jeszcze kilka dekad zbierały śmiertelne żniwo wśród dzieci. Jeśli przestaniemy się szczepić, to te choroby wrócą.

W ramach obowiązkowych szczepień dziecko dostaje w pierwszej dobie życia przeciwko gruźlicy, WZW typu B. W pierwszym roku życia dziecko jest szczepione 4 razy, w drugim – dwa. Kolejne szczepionki przyjmuje w 6, 10, 14 i 19 roku życia. Po osiągnięciu dorosłości szczepione jest dawką przypominającą na tężec i krztusiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany