ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
W Łodzi działa nowy Dom Dziennego Pobytu, dla osób starszych...

(JED)

2018-04-16 17:30

2018-04-16 17:30

W Łodzi działa nowy Dom Dziennego Pobytu, dla osób starszych wymagających całodziennej opieki

(JED)

2018-04-16 17:30

W Łodzi otwarto kolejny Dom Dziennego Pobytu. Od pozostałych różni się tym, że w cało,ci został sfinansowany z budżetu obywatelskiego. O organizację placówki, w której mogą przebywać zniedołężniałe starsze osoby postarali się łodzianie. Placówka powstała na tyłach szpitala i. Jordana przy ul. Przyrodniczej i jest jego integralną częścią. Żeby ubiegać się o przyjęcie do DDS trzeba zostać pacjentem przyszpitalnej poradni geriatrycznej.
1/3

Pensjonariusze DDP w czasie wspólnego układania puzzli.

(© Agnieszka Jedlińska)

W Łodzi rozpoczął działalność nowy (21 w kolejności) Dom Dziennego Pobytu. Przy ul. Przyrodniczej 7/9 (wjazd od ul. Jaskrowej), na tyłach szpitala geriatrycznego im. Jordana za 446 tysięcy 300 zł (środki z budżetu obywatelskiego) powstał ośrodek terapeutyczny dla seniorów, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować, a ich bliscy muszą wyjść do pracy lub szkoły.

Pensjonariusze są przywożeni do DDP codziennie rano (początek zajęć o godz. 7.30) przez swoich opiekunów i odbierani o godz. 17. Każdy z nich ma swoją szafkę na rzeczy prywatne.
W szatni ustawiono wygodne pufy o wysokości, która pozwala seniorom usiąść i wstać. Jednocześnie w ośrodku może przebywać 10 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn.
O ich bezpieczeństwo dbają dwie pielęgniarki (jedna z uprawieniami rehabilitanta), dwóch asystentów pacjenta i rehabilitant. Zespół medyczny dba o bezpieczeństwo podopiecznych, a także o to, żeby zjedli posiłek (II śniadanie, obiad i podwieczorek), wzięli leki, które mają przepisane przez lekarza oraz dobrze się bawili.
W czasie ich pobytu (turnus trwa zwykle 2 tygodnie) prowadzone są zajęcia terapeutyczne: trening funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności interpersonalnych, trening pamięci, koncentracji, terapia reminiscencyjna (utrwalanie pozytywnych wspomnień), zajęcia relaksacyjne, arteterapia, muzykoterapia, choreoterapia, gimnastyka (dla podtrzymania og/lnej sprawności), estetoterapia (m.in. przez spacery), biblioterapia, filmoterapia oraz koło gier stolikowych i robótek ręcznych.

Pacjentów do Domu Dziennego Pobytu kwalifikują lekarze geriatrzy z przyszpitalnej poradni przy ul. Przyrodniczej.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.