Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi dwie wstawy w Muzeum Kinematografii. Ich bohaterem jest Mariusz Wilczyński, reżyser, twórca filmów animowanych

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wystawa poświęcona filmowi Mariusza Wilczyńskiego przygotowano wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie
Wystawa poświęcona filmowi Mariusza Wilczyńskiego przygotowano wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie Grzegorz Gałasiński
„Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz „Postscriptum: Nalepa i Wilk” to dwie nowe wystawy czasowe przygotowywane w muzeum Kinematografii w Łodzi. Będzie je można oglądać od soboty, 25 lutego.

Pierwsza z wystaw „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” w całości poświęcona jest filmowi, który przyniósł jego autorowi międzynarodową sławę. Film, nad którym Mariusz Wilczyński pracował 14 lat, samodzielnie rysując wszystkie sceny filmowe, trzy lata temu miał swoją premierę 22 lutego 2020 roku w czasie Berlinale (70 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie), jednego z najważniejszych filmowych festiwali w Europie.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to osobista historia sięgająca czasów dzieciństwa przeżywanego w Łodzi lat 70. XX wieku przez filmowego Janka, jadącego z tatą nad morze, i rzeczywistego Mariuszka, oglądającego przezrocza z projektora Bajka wyprodukowanego w łódzkim Prexerze. Wyprawa w miniony czas pokazuje Łódź należącą już do przeszłości, z brukowanymi ulicami, starą zajezdnią tramwajową, fabrycznymi kominami i kioskami Ruchu. Spojrzenie wstecz ma charakter sennej wizji, w której los ryb staje się losem ludzików trafiających, po odcięciu im głów, do naczynia na sklepowej ladzie. W filmie słychać muzykę Tadeusza Nalepy oraz głosy znanych ludzi m.in.: Anny Dymnej, Krystyny Jandy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Ireny Kwiatkowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Daniela Olbrychskiego.

Ekspozycja w muzeum Kinematografii przygotowana wspólnie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie, pokazuje warsztat artysty, oryginalne rysunki, elementy scenografii i fragmenty ostatecznie nie włączone do filmu. Druga wystawa „Postscriptum: Nalepa i Wilk” to osobista opowieść Mariusza Wilczyńskiego o jego przyjaźni z Tadeuszem Nalepą. Znajdą się na niej zdjęcia z prywatnego archiwum artysty, który spędzał czas z wybitnym, polskim bluesmanem, twórcą zespołów Blackout i Breakout. Autorem większości fotografii jest Mariusz Wilczyński, zafascynowany w młodości gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, z którym połączyła go później trwająca blisko 30 lat przyjaźń. Wśród eksponatów znajdziemy również aparat fotograficzny, którym robił zdjęcia Tadeuszowi Nalepie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany