Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi dwie ciekawe wystawy w placówkach Miejskiej Galerii Sztuki. Warto się wybrać do Re:Medium i Ośrodka Propagandy Sztuki

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Irena Zieniewicz "Barwy maskujące"
Irena Zieniewicz "Barwy maskujące" MGS
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na dwie nowe wystawy. Jedna to ekspozycja prac Ireny Zieniewicz zatytułowana "Borderline". Motywem przewodnim prezentacji prac artystki w Galerii Re:Medium, ul. Piotrkowskiej 113 jest temat granicy, tworzący wielopłaszczyznowe pole do dyskusji w dobie aktualnych kryzysów społeczno-politycznych. Druga to "City For You!?"dwojga artystów plastyków – ojca Adama Fołtarza i córki Moniki Fołtarz, artystów prowokujących do rozważań na ten temat istoty sztuki i jej piękna. Tę ekspozycję można podziwiać w Ośrodku Propagandy Sztuki w parku Sienkiewicza.

Galeria Re:Medium, ulica Piotrkowska 113 Łódź

"Bordeline" (czynna do 12 marca 2023 roku) może wywoływać różnorodne skojarzenia interpretacyjne, takie jak: połączenie dwóch słów „border” – granica, „line” – linia, sztuczny podział, dzielenie przestrzeni/dzielenie społeczeństw, granica jako próba ochrony przed napływem „złego”, budowanie granic – próba stabilizacji sytuacji politycznej. Mechaniczny zabieg – rysowanie granic, który powtarza się w pracach Ireny Zieniewicz, nawiązuje również do pojęcia znanego w psychiatrii. „Borderline” to także osobowość z pogranicza: Mimo że stan emocjonalny tych osób nieustannie się zmienia, to jednocześnie jest on stabilny; określa się to pojęciem: „stabilnej niestabilności”. Interesujące dla twórczyni są zależności między „osobowościami z pogranicza”, „sytuacją na granicy”, „osobami, które są na granicy” – zarówno dotyczy to faktycznej sytuacji geograficznej (osoby koczujące na granicy polsko-białoruskiej), ale także „osoby, które są na granicy wytrzymałości fizycznej i psychicznej”.

W swojej twórczości Irena Zieniewicz porusza takie tematy, jak: emigracja, dyskryminacja, tożsamość, prawa człowieka, ksenofobia i nietolerancja. Należy do grona progresywnych artystek, które torują drogę ku wolności myślenia, łamiących bariery przyzwyczajeń, skojarzeń, zapisów pamięci oraz skłonności do kategoryzowania.

Ośrodek Propagandy Sztuki, park Sienkiewicza

"City For You!?"(czynna do 26 marca 2023 roku) to prezentacja prac Adama Fołtarza (ojca) i Moniki Fołtarz (córki). Artyści w swojej twórczości poruszają temat piękna, funkcjonalności przestrzeni i formy, poszukują odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób tworzyć nowoczesną architekturę, tak aby, zachowując trwałość i użyteczność, mogła stać się poetycką ramą działań człowieka. Próbują też znaleźć odpowiedź na takie pytania jak: Czy współczesna architektura miast, może stać się dla nas na tyle przyjazną, aby czuć się w niej po prostu dobrze, komfortowo, bezpiecznie, i... chcieć w niej żyć? W jaki sposób tworzyć nowoczesną architekturę, tak aby, zachowując trwałość i użyteczność, mogła stać się poetycką ramą działań człowieka, zachowując swoje niepowtarzalne piękno?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany