Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała obchody 109 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Msza w obrządku grecko-katolickim zgromadziła łódzką społeczność tego wyznania.
Msza w obrządku grecko-katolickim zgromadziła łódzką społeczność tego wyznania. Grzegorz Gałasiński
W kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus, przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi w niedzielę odbyła się msza w obrządku grecko-katolickim, która zgromadziła wyznawców tej religii. Msza była zwieńczeniem trzydniowych obchodów 109 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, które przygotował Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Tegoroczne 109 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przebiega pod hasłem „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”. Wśród osób zgromadzonych na niedzielnej mszy wraz z rodziną była Nataliia Peloshak z Ukrainy. Do Łodzi przyjechała osiem lat temu do pracy. Bardzo jej się spodobało w Łodzi i postanowiła zostać, tutaj założyła rodzinę. Niestety we Lwowie została jej rodzina.

Trzech braci już straciło życie, bardzo boję się o brata i tatę, którzy ciągle walczą na froncie. To jest dla nas szczególnie trudna i bolesna sytuacja - powiedziała Nataliia Pelkashek.

Obchody związane ze 109 Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy z ramienia Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotowało w Łodzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Działające przy punktach Caritas w całej Polsce placówki od lipca 2022 roku zarejestrowały 67 tysięcy uciekinierów z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Tysiące z nich zamieszkało w Łodzi.

Najbardziej cierpią dzieci, które bardzo źle radzą sobie z nowym miejscem i tym czego doświadczają. Na szczęście to dzieci o wiele lepiej i szybciej integrują się w nowych warunkach. Problemy mają starsze kobiety, którym trudno jest się nauczyć języka polskiego i znaleźć pracę - mówi Tetiana Nikolaivska, wolontariuszka, asystent integracyjny Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Wśród form pomocy oferowanej w łódzkim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (działa od lipca 2022 roku) na pierwszy plan wysuwa się pomoc psychologiczna jakiej udziela się zarówno dorosłym jak i dzieciom uciekających z Ukrainy. Często potrzebne są ubrania i kosmetyki, bo Ukraińcy uciekają niemal bez bagażu. Na miejscu otrzymują wsparcie w wypełnianiu dokumentów, znalezieniu pracy, czy mieszkania, a nawet w czasie wizyt u lekarza, gdy potrzebny jest tłumacz języka ukraińskiego.

W czasie funkcjonowania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Łodzi, łódzka Caritas objęła pomocą ponad 2500 osób.

  1. 400 uchodźców z Ukrainy skorzystało z warsztatów psychospołecznych.
  2. W ramach działalności Centrum udzielono ponad 600 godzin wsparcia psychologicznego oraz ponad 1000 godzin poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy.
  3. Ponad 100 osób uczestniczyło w kursach języka polskiego. Uchodźcy korzystali również ze wsparcia prawnego, pomocy w tłumaczeniu dokumentów oraz szkoleń zawodowych.

Musimy pamiętać o tych, którzy nie z własnej woli, nie w wolny sposób są zmuszeni, żeby zmienić miejsce swojego zamieszkania. W kontekście wojny w Ukrainie jest tym bardziej ważna obecność ramię w ramię, dlatego zdecydowaliśmy się spędzić ten dzień ze wspólnota grecko-katolicką w Łodzi, żeby dać wyraz jedności w modlitwie i w codziennej pracy, codziennym funkcjonowaniu - tłumaczy Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany