W Kurowicach w gminie Brójce ruszyła budowa oczyszczalni ścieków

MRZaktualizowano 
W Kurowicach pracuje ciężki sprzęt, trwają prace przygotowawcze do największej inwestycji w gminie - budowy oczyszczalni ścieków. Położono już pierwszy odcinek, ok. 200 metrów, rur kanalizacyjnych, którymi nieczystości będą odprowadzane do oczyszczalni oraz odcinek wodociągu. Poprowadzono także kabel energetyczny od strony ul. Dolnej w Bukowcu.

W maju mają się rozpocząć roboty na placu, na którym zostanie wybudowana oczyszczalnia. Najpierw będzie stawiany budynek techniczny, potem jeden z dwóch reaktorów.

Starania gminy o postawienie oczyszczalni ścieków wybudowanie kanalizacji sanitarnej trwały od 2015 roku. Po wyborze technologii, zakupie gruntu, uzyskaniu wszelkich potrzebnych dokumentów na przełomie 2018 i 2019 roku ogłoszono przetarg. Wygrała go firma z Olsztyna, która zrealizowała sześćdziesiąt takich budowli.

Do gminnej oczyszczalni, biologiczno-mechanicznej, w Kurowicach będą odprowadzane ścieki z posesji znajdujące się w tej miejscowości, Bukowcu oraz w części Karpina. Inwestycja obejmuje także poprowadzenie 4 kilometrów kanalizacji sanitarnej, do której mieszkańcy będą mogli podłączyć się. Najpierw stanie jeden rektor, który będzie przyjmować 230 m sześc. ścieków na dobę. Koszt budowy, która potrwa do końca 2020 roku, to 10 mln zł. Ale wraz z rozrastaniem się sieci kanalizacyjnej w gminie, będzie możliwe ustawienie drugiego reaktora i wtedy oczyszczalnia przyjmie 450 m sześc. nieczystości na dobę.

polecane: FLESZ: Zmiany w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Gminna Oczyszczalnia Ścieków" to dość szumna nazwa dla inwestycji, która według artykułu na objąć zasięgiem tylko trzy wsie. W gminie, za wikipedią, jest 18 miejscowości.

Dodaj ogłoszenie