Inwestycja ta jest finansowana m.in. z funduszy europejskich. Jeśli więc z kanalizacji nie skorzysta 1 tys. 700 osób do końca roku, to gmina będzie musiała zwrócić dotację, do tego z odsetkami. Kanały odprowadzające ścieki zostały ułożone na 23 ulicach w Starowej Górze i Starej Gadce. Nieczystości są odprowadzane do zmodernizowanej niedawno oczyszczalni. Teraz przyjmuje ona do 3 tysięcy metrów sześciennych nieczystości na dobę.
Wśród mieszkańców, którzy wolą nowoczesne rozwiązania, znaleźli się głównie właściciele nowych domów. Najmniej zgłosiło się jednak posesji, w których są szamba. A założeniem inwestycji była likwidacja szamb, uciążliwych dla otoczenia (unoszący się przykry zapach przyopróżnianiu, blokowanie wąskich ulic przez wozy asenizacyjne).
Mieszkańcy ponoszą koszty budowy przyłącza - to jedyny wydatek. Kwota, którą trzeba na nią przeznaczyć, to od 600 zł do kilku tysięcy zł, w zależności od tego, jak daleko posesja jest położona od rury w ulicy.
Unowocześnienie oczyszczalni i budowę instalacji kanalizacyjnej finansuje gmina i Unia Europejska. W sumie powstało 14,1 km sieci kanalizacji podciśnieniowej. Zgodnie z założeniami, ma się do niej podłączyć co najmniej 1 tys. 700 podmiotów - właścicieli domów, zakładów usługowych i firm.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?