ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
W Głownie chłopiec pociął nożem twarz 5-latka. Dramatyczne...

Jarosław Kosmatka

2018-09-11 06:40

2018-09-12 12:40

68 Komentarzy
Dodaj komentarz

W Głownie chłopiec pociął nożem twarz 5-latka. Dramatyczne wydarzenia w Głownie na placu zabaw

Jarosław Kosmatka

2018-09-11 06:40

Lekarze w łódzkim szpitalu musieli opatrywać twarz 5-letniego chłopca, któremu 10-latek zadał trzy ciosy nożem.
Tragedia w Głownie. W piaskownicy 10-latek pociął nożem twarz 5-latkowi (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE) Tragedia w Głownie. W piaskownicy 10-latek pociął nożem twarz 5-latkowi (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE)

Tragedia w Głownie. W piaskownicy 10-latek pociął nożem twarz 5-latkowi (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE) (© Pixabay / Jarmoluk)

Historię, która wydarzyła się w Głownie w niedzielny wieczór trudno opowiedzieć, a jeszcze trudniej zrozumieć.

Koledzy z piaskownicy


Późnym popołudniem na skromny plac zabaw przy jednym z bloków w centrum Głowna wyszło trzech kolegów. Najstarszym z nich był 10-latek, który niejednokrotnie na podwórko wychodził już sam. Oprócz niego byli jeszcze 5- i 8-latek. Na dzieci zerkała co chwilę siedząca blisko mama średniego z chłopców.


Chłopcy bawili się w piaskownicy. Co chwilę dyskutowali i śmiali się wszyscy. Nic nie zapowiadało tragedii, do której miało dojść.

Około godziny 18 doszło do nieporozumienia między dziećmi. Najmłodszy z nich miał naśmiewać się z najstarszego z chłopców. Nie wiadomo jednak do końca, o co poszło. Jedno jest tylko jasne. 10-latek urażony zachowaniem młodszego o połowę kolegi wstał i wyszedł z piaskownicy. Poszedł do domu. Po chwili stało się jasne, w jakim celu...

Atak, który trudno wyjaśnić


Nie poszedł poskarżyć się tacie, który siedział wówczas w mieszkaniu. Poszedł po nóż. Po kilku minutach wrócił do piaskownicy i trzykrotnie zaatakował najmłodszego z chłopców.

5-latek został przewieziony do szpitala w Łodzi. Miał trzy rane cięte zadane nożem. W klinice im. Marii Konopnickiej zaopatrzono jego rany, które na szczęście nie zagrażały życiu chłopca.

- Prokuratura Rejonowa w Zgierzu nadzoruje postępowanie w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu porzez osobę, na której ciąży obowiązek opieki - mówi Tomasz Szczepanek z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Odpowiadać mogą tylko rodzice


Sprawa jest dość nietypowa dla policjantów, ponieważ o jakiejkolwiek odpowiedzialności sprawcy można mówić dopiero, gdy sprawca ma ukończone 13 lat. O zdarzeniu poinformowany został sąd rodzinny, który będzie zajmował się sprawą 10-letniego chłopca i jego prawnych opiekunów.

Z naszych informacji wynika, że w rodzinie 10-latka do tej pory policja nie musiała interweniować. Nikt w najbliższej rodzinie nie miał też tzw. niebieskiej karty (dokumentu służbowego wypełnianego przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie).

- Z uwagi na dobro postępowania więcej informacji na tym etapie nie udzielamy - mówi prokurator Szczepanek.

Postępowanie prowadzone jest na razie w sprawie a nie przeciwko. W poniedziałek do godzin wieczornych trwały przesłuchania świadków.

Dlaczego doszło do agresjiBeata Matys-Wasilewska, psycholog

Dlaczego chłopiec był w stanie w tak brutalny sposób zareagować na uszczypliwości znacznie młodszego kolegi.
Gdy wchodzimy w wiek nastoletni występuje niesamowita wrażliwość na punkcie samego siebie. Prawdopodobnie 5-latek był tutaj przypadkową ofiarą. Długo narastającą frustrację chłopiec przeniósł prawdopodobnie z innego źródła. Myślę, żę było to działanie w amoku. Urażony chłopiec zachowaniem "malucha" zareagował. Gdy dojdzie do niego, co zrobił, nie będzie sobie w stanie z tym poradzić. Wiele wskazuje na to, że przeniósł frustrację np. z sytuacji rodzinnej - mówi psycholog Beata Matys-Wasilewska.

Reakcja dziecka odsłania większy problem w rodzinie?
Możliwe że starszego chłopca ktoś w otoczeniu notorycznie obciąża, naśmiewa się z niego, czy nawet oskarża. Mamy tutaj wiele znaków zapytania. Jasnym zdaje się być, że doszło do pewnej kumulacji złych emocji. Można powiedzieć, że w swoim najbliższym otoczeniu nie ma prawa głosu, nie pozwala mu się na wiele, albo wręcz został spacyfikowany. Na dorosłym nie był w stanie się odegrać, to odegrał się na młodszym, który go uraził.

Pomocy psychologa wymaga ofiara ataku. A co ze sprawcą?
Jeśli nikt nie będzie z chłopcem pracował spowoduje, że się spatologizuje. Dzieci na tym etapie znają swoją siłe, jednak w tej sytuacji był po prostu wyłączony. Nie wiedział do końca co się z nim dzieje. Zastanawiające jest to, że zabrakło uwagi ze strony dorosłych. Przecież ten chłopczyk musiał być nabuzowany emocjami.
Beata Kozaczuk-Wisłocka, psycholog

Co mogło wywołać tak olbrzymią agresję u dziecka?
Agresja jest stanem emocjonalnym, który uczymy się kontrolować. Uczymy się tego zarówno od rodziców, bliskich jak i innych wzorców. Jeśli emocje wyrażamy na bieżąco, to zazwyczaj nie ma problemu. Uczucia wyrażane na bieżąco łatwiej jest kontrolować. Młodszym dzieciom łatwiej wyrażać emocje, strasze widzą już kontekst. Im wyższy poziom agresji, tym więcej czynników musiało się skumulować.

Czy niekontrolowany dostęp do mediów czy gier komputerowych może "nauczyć" dziecko przemocy?
Dziecko od 7 roku życia rozpoczyna okres przejściowy. Zmienia się sposób myślenia, stajemy się jednostką społeczną. Dużą rolę w tym okresie odbywają rodzice i wszystkie osoby ważne dla dziecka. Mają też wpływ media i gry. Dostęp dla dzieci powinien być ograniczony. Gry często potrafią uczyć języka, czy strategicznego myślenia, a także wspólpracy zdalnej z innymi osobami. Niestety występuje w wielu grach aspekt przemocy. Podobnie jest z telewizją. Nie mówiąc już o przemocy, która występuje w domu.

Jak przeciwdziałać takim problemom.
Przede wszystkim musimy uczyć nasze dziecko okazywania emocji i to już od najmłodszych lat. Nie wolno karać za to, że dziecko okazuje złość. Każda reakcja musi być jednak relatywnie wyważona do sytuacji. Nie wolno jednak dopuszczać do kumulowania w sobie reakcji. Naturlanym odruchem dziecka jest tak śmiech, jak i płacz. Dlatego nie możemy krzyczeć na dziecko za to, że płacze. Musimy też pamiętać, że dzieci wymagają naszej uwagi. Jeśli okazujemy im odpowiednią ilość uwagi, zrozumienia i dajemy wyrażać odpowiednio emocje - te dobre i te złe - nie powinno dochodzić do takich sytuacji.
Komentarze

(68)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Z TYNCZOWY LIBER ELYTY wychoWAŃIA RUpta CO HCETA GENder TYNCZOWE AUTOzryteBERETY

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 IDOLE liber ELYT POlACKI MENELANDI RAP HIP HOP BANDyTY (gość)  •

Dalej róbcie z Popka idola zamiast patola

Zjebane dzieci you tuba (gość) 11.09.18, 08:43:22

Zgłoś naruszenie treści
/ 38
/ 2

skomentuj
Autor komentarza nie dodał zdjęcia
właśnie o to chodzi

stary (gość) 11.09.18, 08:43:16

Zgłoś naruszenie treści
/ 42
/ 4

Pani psycholog - nie możemy krzyczeć na dziecko - nawet jak tnie młodszego kolegę nie krzyczmy tylko poczekajmy aż wyładuje swoje emocje kiedyś się zmęczy i przestanie .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mieszkam w Głownie

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Michał (gość)  •

Mieszkam w Głownie i potwierdzam. To patologia w najczystszej postaci. Ojciec tego dzieciaka nożem wojował, człowieka i psa nożem zabił. To psychopata a ten dzieciak i ta matka tacy sami. Co to za kobita która z kimś takim nie boi się pod jednym dachem spać... I żadne tu gry nie musiały być kupowane. On już w spadku dostał gen psychopaty. Odizolować, wykastrować i do roboty, a nie z zasiłków z mopsu żyć albo z tego co ukradnie...

skomentuj

2

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

2 (gość)  •

Ty jesteś patologią

odpowiedzi (0)

skomentuj

JAK SIE NIYJEST POLACKOM ELYTOM SPSIAŁOM I KUNDLASSTOM

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 IDOLE liber ELYT POlACKI MENELANDI RAP HIP HOP BANDyTY (gość)  •

TO SIE JEST CIEMNOM PATOLOM SUWERENA Z PISa.= KASA I O KLadY POLACKI KAMARYLI =TRZA NIYDOTA uTOPić W SZ LACHecKICH feKALIach POLACTWA WARhLACTWA KASA UŚWIŃCA ŚFIŃIE PO BALLcyrCOWE KASSTY PEŁOWCÓW BEE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jaki ojciec, taki syn

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Poirot (gość)  •

Ludzie, ojcem tego małego bandziorka i kryminalista, po wielokrotnych wyrokach, który na rynku w Głownie zadźgał nożem psa i zabił człowieka. Jak ojciec robił tak syn robi. To rodzina o skłonnościach do psychopatii, a pieprzenie o tym, że to normalna rodzina jsst tylko po to, żeby mops byl kryty...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rodzice muszą ponieść karę

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Judge Dredd (gość)  •

jeśli udowodni się im winę. Jeśli potwierdzi się, że udostępniali dziecku gry dla dorosłych (a taka jest np. GTA) w grę wchodzi art. 202 KK i do 2 lat pozbawienia wolności, jeśli nie więcej!

skomentuj

Tatuś

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Oirot (gość)  •

Tam gier nie musiało być, ojciec skazany za zadzganie psa nożem i zabicie człowieka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Karać rodziców za udostępnianie dzieciom gier 18+

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

defender (gość)  •

Rodzice idioci, mimo że wiedzą, co zawierają gry udostępniają je swoim dzieciom! Nawet jeśli jest tam realistyczna bestialska przemoc oraz pornografia (np. GTA)! Zamykać w kryminale bez mrugnięcia.

skomentuj

Zacznijmy od tego,

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ola (gość)  •

Że takie gry w ogóle nie powinny powstawać, ani dla dzieci ani ddla dorosłych. Nikt normalny nie będzie się lubował w zadawaniu przemocy, choćby wirtualnej.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zgadzam sie z Toba w 100%

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rodzic (gość)  •

Prezentujesz postawę prawdziwie dorosłą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tatuś

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pourot (gość)  •

Tam gier nie musiało być, ojciec skazany za zadzganie psa nożem i zabicie człowieka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

robota dla śledczych

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gamer (gość)  •

Jeśli potwierdzi się, że rodzice udostępniali dziecku gry dla dorosłych (a taką jest np. GTA) w grę wchodzi art. 202 KK i do 2 lat pozbawienia wolności, jeśli nie więcej!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kara

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sly (gość)  •

Wychodzi bezstresowe wychowanie! Jakby dostał wpierd..l od czasu do czasu to by było inaczej.A tak to mają co chcieli! Jak dorosnie to poderżnie komuś gardła bo nie wiedział że tak nie wolno)))
A to wina naszego kochanego PAŃSTWA które nakazuje nam jak mamy wychowywać!

skomentuj

Lecz się.

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Chorzy ludzie z was... (gość)  •

Potraficie popadać tylko ze skrajności w skrajność. Czekam z niecierpliwością jak, to głupie, komunistyczne społeczeństwo wymrze. Bezstresowe wychowanie jest tak samo szkodliwe, jak Twój przysłowiowy wpierd...l od czasu do czasu. Takich ludzi powinno się z miejsca utylizować albo chociaż kastrować żeby nigdy nie mieli dzieci. Tfu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

do "lecz sie"

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Daniel (gość)  •

przeczytaj sobie swój komentarz głupi czubie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ciekawe w jaką grę, grywa w domu napastnik?

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Beta (gość)  •

Wygląda na to, że dziecko gra w fortnighta.

skomentuj

fortnight to przedszkole

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jak tu zabawic swoje dziecko (gość)  •

fortnight to lajcik, rodzice 10latkow celuja w hardcorowe tytuly

odpowiedzi (0)

skomentuj

LIBEr SSoCJAL RUssoRTOWY PO BAHORACH BALCYRKA

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 HERB OLIGO anarHI WSI PO BULLoWATY =czeKO ORZEU (gość)  •

KAA RAĆ POLACTWO RODZICA I KASStA ZNP KODa Za TO ZE NIE WyhoWUJE
A JAKI BAHORA Z GHYMBAZY zimNY HUF taKO POLACTWA SSRaMACTWA HISSTO RYJA WARhlACKA
A PO j eg0 zahoWAŃIU WIDAĆ RZE SIE W DZIKI POLSZU DA RADe. BUDUT KIMśś.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ale, ale...

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Abc (gość)  •

A może wpływ na niego mieli jego "koledzy" z klasy, którzy pokazali tą przemoc? Niekoniecznie rodzice tego 10-latka mogą być winni, a winni mogą być rodzice tych "kolegów"? To też może być ważne. Rodzice 10-latka mogli o tym nie wiedzieć!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »