Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upał częściej zabija kobiety niż mężczyzn. Ryzyko śmierci jest u nich aż o 15 proc. wyższe. Dlaczego tak się dzieje?

Monika Góralska
Monika Góralska
Kobiety nagrzewają się szybciej, a pocą mniej niż mężczyźni.
Kobiety nagrzewają się szybciej, a pocą mniej niż mężczyźni. freepik.com
W czasie upałów umiera więcej ludzi, jednak to kobiety są bardziej narażone na działanie wysokich temperatur i przegrzanie organizmu. Występuje u nich o 15 proc. większe ryzyko śmierci niż u mężczyzn! Taki wniosek płynie z badań analizujących dane dotyczące śmiertelności w czasie różnych fal upałów, jakie w ciągu 23 lat przeszły przez Europę. Naukowcy wskazują, że szczególnie starsze kobiety są bardziej podatne na działanie wysokich temperatur, zarówno z powodów fizjologicznych, jak i socjologicznych.

Spis treści

W czasie upałów kobiety umierają częściej niż mężczyźni!

Przez Europę właśnie przetacza się kolejna fala ekstremalnych upałów wynikająca ze zmian klimatu. W związku z ponad czterdziestostopniowymi temperaturami niespotykanymi nigdy wcześniej w Wielkiej Brytanii eksperci z Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego wydali ostrzeżenie dla osób najbardziej narażonych na negatywne skutki upałów. W grupie najwyższego ryzyka śmiertelności z powodu przegrzania znalazły się osoby w wieku powyżej 75 lat, niemowlęta, małe dzieci, osoby z ciężką chorobą fizyczną lub psychiczną oraz kobiety.

Eksperci wskazali na badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców, w którym analizowano śmiertelność po różnych falach upałów w latach 2000-2016 i wykazano, że starsze kobiety są bardziej zagrożone przegrzaniem niż mężczyźni. W badaniu z 2003 roku po fali upałów we Francji, podczas której zmarło 15 tys. osób, badacze stwierdzili, że śmiertelność starszych kobiet była o 15 proc. wyższa niż mężczyzn. Inne badanie przeprowadzone przez holenderskich i niemieckich naukowców, analizujące dane dotyczące temperatur z 23 lat z Holandii również wykazało różnice między płciami.

Śmiertelność związana z upałem była wyższa u kobiet niż u mężczyzn, szczególnie w najstarszej grupie wiekowej (≥ 80 lat) – napisali w podsumowaniu badania naukowcy.

Temperatura ciała kobiet jest zmienna, pocą się też mniej niż mężczyźni

Eksperci sugerują, że kobiety mogą być bardziej podatne na działanie wysokich temperatur zarówno z powodów fizjologicznych, jak i socjologicznych. Autor badania Hein Daanen, profesor na Uniwersytecie VU w Amsterdamie, twierdzi, że może to być związane ze zmniejszoną produkcją potu u kobiet. Pocenie się reguluje temperaturę ciała i zapewnia utrzymanie jej na właściwym poziomie 36,6 st. C.

– Starsi [ludzie] pocą się o połowę mniej niż młodzi, a kobiety o połowę mniej niż mężczyźni – stwierdza prof. Hein Daanen. Z tego powodu ciała starszych kobiet mają mniejszą „zdolność do odprowadzania ciepła”.

Dodatkowo temperatura ciała kobiet zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego i jest naturalnie podwyższona w czasie owulacji. Oznacza to, że w czasie upałów kobiety mogą z tego powodu czuć się gorzej.​ Upały zagrażają również kobietom w ciąży, dlatego powinny one szczególnie w tym czasie unikać przebywania na dworze, nie przemęczać się i dużo pić, aby nie narażać się na udar cieplny oraz zapobiegać odwodnieniu.

Poza tym naukowcy twierdzą, że ze względu na mniejszą powierzchnię ciała kobiety nagrzewają się szybciej niż więksi od nich mężczyźni. Pod tym względem jeszcze bardziej narażone na przegrzanie są dzieci. Wysoka temperatura obciąża serce i układ krwionośny.

Codzienne obowiązki zwiększają ryzyko przegrzania organizmu w czasie upałów

Również stres codzienny i wywoływany przez wysoką temperaturę oraz większa aktywność kobiet związana z wykonywaniem czynności domowych takich jak gotowanie, sprzątanie czy opieka nad dziećmi, obciąża układ sercowo-naczyniowy. Taka sytuacja podczas upałów zwiększa ryzyko przegrzania i tym samym podwyższa ryzyko śmiertelności u kobiet.

W przypadku starszych kobiet wykonywanie codziennych czynności w czasie upałów z taką samą intensywnością, co zwykle, przy mniejszej sprawności fizycznej naraża kobiety na większe ryzyko przegrzania i obciążenie układu sercowo-naczyniowego niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Naukowcy stwierdzają w podsumowaniu badania, że wyższa śmiertelność kobiet jest kombinacją wielu czynników, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego to właśnie u kobiet występuje wyższe ryzyko śmierci podczas upałów niż u mężczyzn.

Gdy temperatura sięga zenitu, łatwo o przegrzanie organizmu. Co więc robić, by przeżyć letnie dni bez uszczerbku na zdrowiu? Wypróbuj najlepsze sposoby na upał!

Co pomaga na upał? Zobacz, jak najlepiej schłodzić organizm ...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Upał częściej zabija kobiety niż mężczyzn. Ryzyko śmierci jest u nich aż o 15 proc. wyższe. Dlaczego tak się dzieje? - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany