MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czasie epidemii operacje transplantacji ograniczone są do sytuacji pilne. W Łodzi wykonano 15 przeszczepów rogówki i 11 szpiku kostnego.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
07.01.2013 wroclaw przeszczep nerki w szpitalu przy kamienskiego. do przeszczepu wykorzystano robota da vinci operacja przeszczep da vinci nerka zdrowie gazeta wroclawska pawel relikowski / gazeta wroclawska..
07.01.2013 wroclaw przeszczep nerki w szpitalu przy kamienskiego. do przeszczepu wykorzystano robota da vinci operacja przeszczep da vinci nerka zdrowie gazeta wroclawska pawel relikowski / gazeta wroclawska.. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
W Łodzi od początku epidemii w żadnym z dwóch ośrodków transplantacyjnych nie wykonano ani jednego przeszczepu nerki. W szpitalu im. Kopernika przeszczepiono szpik jedenastu chorym, a w szpitalu im. WAM rogówkę 15. W trakcie epidemii zgodnie z zaleceniami krajowego konsultanta do spraw transplantologii takie operacje ograniczono wyłącznie do sytuacji pilnych.

Rogówkę, którą otrzymali pacjenci oczekujący na taką operację w szpitalu im. WAM pobrano od zmarłych w szpitalu im. Barlickiego. Cała pobrana tkanka została przeszczepiona w Łodzi, bo lista oczekujących na zabieg w trybie pilnym jest bardzo długa. Zawsze liczba potencjalnych biorców jest dłuższa niż liczba dawców. Czas oczekiwania na zabieg się wydłuża i coraz większa grupa pacjentów operowana jest ze wskazań pilne.
- Dość duży odsetek wykonywanych przez nas zabiegów stanowią te wykonywane ze wskazań pilnych – podkreśla prof. Piotr Jurowski, kierownik kliniki.
W szpitalu im. Barlickiego w kwietniu i marcu pobrano także od zmarłych narządy, których w Łodzi się nie przeszczepia (serce, płuco, wątroba), które zostały przekazane do przeszczepienia ciężko chorym pacjentom oczekujących na zabieg ratujący życie w klinikach w innych miastach w Polsce.
Od początku marcu w Polsce wykonano tylko 290 przeszczepów (w tym 221 nerek). Dawcami narządów były głównie osoby zmarłe (132 dawców), a w 8 przypadkach dawcy żywi. W całym kraju w marcu i kwietniu przeszczepiono rogówkę 103 chorym.
Na czas epidemii zaostrzono m.in. wymagania dotyczące procedury pobierania organów. Każdy potencjalny dawca powinien mieć wykonaną tomografię klatki piersiowej oraz badanie genetyczne w kierunku zakażenia koronawirusem. Ograniczono liczbę palcówek pobierających organa do przeszczepu wyłączając z nich szpitale jednoimienne i zakaźne. Przeszczepy dla pozostałych dawców zostaną wznowione po epidemii. Ostateczną decyzję kiedy to się stanie mają podjąć kierownicy ośrodków transplantacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany