Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W brzezińskim magistracie rozpoczęły się zapisy na zakup węgla na preferencyjnych zasadach

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Grzegorz Kozieł
W brzezińskim magistracie ruszyły zapisy na zakup węgla. Codziennie w godzinach 8.30 – 15 pracownik Urzędu Miasta przyjmuje wnioski. Druki dostępne są zarówno na stronie internatowej miasta, jak i w miejscu ich składania.

Na chwilę obecną nieznana jest jeszcze dokłada cena węgla, w jakiej mieszkaniec będzie mógł go kupić, gdyż nie mamy jeszcze zawartej umowy na jego dostawę i nie wiemy, z którego miejsca dystrybucji będziemy go odbierać - mówi burmistrz Brzezin Ilona Skipor. - Z pewnością będzie to cena niższa niż 2 tys. zł za tonę i cena ta nie będzie obejmować kosztów transportu, który nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Wiemy, że będzie to węgiel z polskich kopalni Wesoła, Piast-Ziemowit oraz Ruda Ruch Bielszowice.

Miasto złożyło wniosek na zakup 600 ton ekogroszku /groszku oraz 900 ton węgla grubego. Tak ilość powinna wystarczyć dla tysiąca gospodarstw domowych. Wniosek o zawarcie umowy został już wysłany. Burmistrz przeprowadziła także rozmowy z właścicielami składów węglowych na terenie Brzezin. Wszyscy wyrazili wstępne zainteresowanie sprzedażą węgla na preferencyjnych zasadach. Jeżeli właściciele składów nie zmienią zdania i podpiszą z miastem umowy, mieszkaniec będzie mógł nabyć węgiel na jednym z trzech funkcjonujących składów, tj. przy ul. Waryńskiego, Kilińskiego lub Składowej.

Trzeba pamiętać, że kupić będzie można tylko 1,5 tony węgla do końca roku na podstawie obecnie składanego wniosku. Kolejne 1,5 tony będzie dostępne po 1 stycznia przyszłego roku. Preferencyjna cena dotyczy sprzedaży węgla luzem (nieworkowanego) i nie obejmuje jego transportu ze składu do gospodarstwa domowego. Nabywca może zabrać węgiel własnym transportem lub może go dostarczyć właściciel składu za dodatkową opłatą. Do zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która otrzymała dodatek węglowy i oświadczy, że ani ona, ani żaden członek jej gospodarstwa domowego nie nabyli węgla na sezon grzewczy 2022/2023 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku mieszkaniec zostanie poinformowany (mailowo lub telefonicznie) o cenie za zamówiony opał oraz terminie dokonania wpłaty na wskazane konto miasta. Po jej uiszczeniu mieszkaniec otrzyma fakturę, na podstawie której będzie mógł odebrać węgiel we wskazanych punktach.

Pierwszego dnia przyjąłem 154 wniosków, drugiego 9 - mówi Witold Majczak, który w Urzędzie Miasta zajmuje się wnioskami o węgiel. - Mieszkańcy Brzezin nie mają większych problemów z ich wypełnieniem.

Sprzedaż węgla ruszy najpóźniej w pierwszej dekadzie grudnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany