Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Boże Narodzenie 2022 kościoły w Łodzi i w regionie zachęcają dzieci do oglądania szopek

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Największa w regionie szopka w bernardyńskim kościele w Warcie
Największa w regionie szopka w bernardyńskim kościele w Warcie Dariusz Piekarczyk
W Łodzi i regionie wciąż można zobaczyć szopki z żywymi zwierzętami. Są też szopki ruchome, tworzone najczęściej w kościołach bernardyńskich.

Na placu katedralnym w Łodzi stanęła już szopka z naturalnej wielkości figurami Świętej Rodziny i Trzech Króli. Zgodnie z tradycją po pasterce w katedrze do szopki wniesione zostanie Dzieciątko. W katedralnej szopce od kilku lat nie ma już żywych zwierząt, czyli owcy i osła. To wspólna decyzja Kościoła i łódzkiego zoo, były obawy czy zwierzęta wystawione na widok tłumów, czują się dobrze.

Żywą szopkę w której będą kozy, gołębie, kury, króliki, kanarki oraz papuga przygotuje tradycyjnie parafia Św. Piotra i Pawła przy ul. Nawrot 104 w Łodzi. Część zwierząt wypożyczyli parafianie, część pszczelarze z regionu łódzkiego. Zwierzęta zostaną w szopce przez pięć dni. - Kościół jest ogrzewany, zwierzęta będą karmione i pojone, będą mieć warunki lepsze niż w domu – zapewnia ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii. W czasie pasterki i niedzielnej mszy św. w szopce „zamieszka” też prawdziwa rodzina z małym dzieckiem. Będzie to urodzony w tym roku mały parafianin z rodzicami.

Natomiast w parafii Św. Jana Chrzciciela w koluszkowskich Świnach święta spędzi w szopce owca kameruńska, która miała w tym roku wiele przygód. Została potrącona przez samochód i znaleziona przy ulicy przez kobietę, która wzięła ją za... kozę. Gdy chora koza trafiła do weterynarza, ten rozpoznał w niej samca owcy kameruńskiej. To powrót tej parafii od tradycji żywych szopek sprzed pandemii.

W tym roku działać też będą najsłynniejsze szopki ojców bernardynów. Największa w regionie ruchoma szopka w kościele w Warcie przyciąga gości nawet z Łodzi czy Wrocławia. Zajmuje jedną czwartą kościoła i składa się aż z 200 figur, z tego 25 ruchomych. Ich montaż trwał od listopada, w tym roku pojawiły się m. in. nowe figurki rybaków, jest też prawdziwy strumyk z wodą. W tym roku w Warcie nie będzie jednak żywych zwierząt, organizatorów zniechęcił silny mróz.

Natomiast w kościele Ojców Bernardynów przy ul. Słowackiego 2 w Piotrkowie Trybunalskim będzie można zobaczyć zbudowaną przez byłych kolejarzy ruchomą szopkę z kolejką i modelami budynków Piotrkowa. Budowa szopki trwała ponad dwa tygodnie, będzie udostępniona od pasterki.

Ruszy też słynna mechaniczna szopka w salezjańskiej parafii MB Wspomożenia Wiernych przy ul.Wodnej 36 w Łodzi, choć jest w złym stanie technicznym i każdy sezon może być jej ostatnim. Szopka zbudowana została przed rokiem 1960 przez uczniów salezjańskich szkół mechanicznych.

Starsi ludzie z sentymentem wspominają czasy, gdy jako dzieci przychodzili oglądać szopkę. Wtedy ruchome figurki oglądane oczami dzieci robiły ogromne wrażenie - mówi proboszcz ks. Przemysław Solarski. Mechanizmu nie da się naprawiać w nieskończoność, dlatego na przykład szopkowe dzieci na sankach jeżdżą… pod górkę. Salezjanie planują zbudować nowy obiekt, ze współczesnymi akcentami i modelami salezjańskich kościołów w Łodzi. Jest już gotowy projekt, w szopce będzie zmieniać się dzień i noc.

Szopki można zwiedzać w święta i kolejne dni, najlepiej przed lub tuż po mszach św., żeby nie przeszkadzać w modlitwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany