Volkswagen wypłaci Polakom gigantyczne odszkodowania? UOKiK niebawem ogłosi decyzje

Andrzej Zwoliński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Aneta Zurek / Polska Press
Urząd postawił zarzuty koncernowi dotyczące manipulowania oprogramowaniem. Ostateczna decyzja może ułatwić właścicielom aut dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach.

- Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o oprogramowanie stosowane przez koncern Volkswagen w samochodach tej marki oraz Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r., które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Koncern był zmuszony z tego powodu wypłacić właścicielom aut w kilku krajach wielomiliardowe odszkodowania.

„Prezes UOKiK zakończył analizować materiał dowodowy, o czym poinformował pełnomocnika spółki. "Oznacza to, że następnym krokiem będzie wydanie decyzji" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu. Jak wyjaśniono, w postępowaniu UOKiK chodzi oprogramowanie stosowane przez koncern Volkswagen w samochodach tej marki oraz Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 roku, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu.

Są konkretne, ciężkie zarzuty

Urząd postawił zarzuty: rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w materiałach reklamowych, które sugerują, że samochody marek Volkswagen, Seat, Skoda i Audi są ekologiczne oraz spełniają wymogi w zakresie emisji tlenków azotu; informowanie w świadectwach homologacji oraz w świadectwach zgodności WE o nieprawdziwych parametrach emisji tlenków azotu;kierowanie wytycznych do sprzedawców tych samochodów, które mogły prowadzić do tego, że dealerzy odrzucali reklamacje konsumentów dotyczące emisji tlenków azotu.

- Pod koniec 2016 roku postawiliśmy zarzuty Volkswagen Group Polska. Przez ten czas zgromadziliśmy 25 tomów akt, w których jest ponad 5 tys. kart z dowodami i pismami od spółki. Wysłaliśmy ankietę z pytaniami do 13 dealerów samochodów tego koncernu. Korespondowaliśmy z Transportowym Dozorem Technicznym oraz niemieckim i brytyjskim organem do spraw homologacji. Pełnomocnik spółki, korzystając ze swoich praw, wielokrotnie (24 razy) zapoznawał się z aktami i udzielał obszernych wyjaśnień, np. jedna odpowiedź liczyła 827 stron razem z załącznikami i wymagała dokładnej analizy. Przytaczam tę statystykę po to, aby każdy uświadomił sobie jak obszerny materiał dowodowy musieliśmy analizować - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. Jak podkreślił - postępowanie jest już na końcowym etapie.

Urząd wielokrotnie przychylał się do wniosków pełnomocnika strony postępowania o przedłużenie terminu na udzielenie odpowiedzi. Do postępowania prowadzonego przez urząd włączył się także prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jakich decyzji można oczekiwać w najbliższym czasie?

Kolejnym i ostatnim będzie wydanie decyzji. "Ze strony spółki nie padła propozycja wydania decyzji zobowiązującej. Prezes UOKiK może np. stwierdzić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i nałożyć karę finansową - maksymalnie do 10 proc. rocznego obrotu - czytamy w komunikacie .

Wyjaśniono, że po uprawomocnieniu się decyzje UOKiK stają się tzw. prejudykatem, co ułatwia właścicielom aut dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach. „Ustalenia urzędu co do faktu stosowania praktyki są wiążące dla sądów powszechnych w przypadku rozpatrywania indywidualnych spraw w zakresie zakwestionowanych w decyzji praktyk” - informuje Urząd.

Polscy kierowcy tym razem z szansą na odszkodowania?

UOKiK jest trzecim organem w Europie, który kończy postępowanie w tej sprawie. Na przykład włoski organ ochrony konkurencji nałożył łącznie na Volkswagen AG i Volkswagen Group Italia 5 mln euro kary. W Stanach Zjednoczonych sankcja nałożona przez sąd wyniosła 2,8 mld dolarów. Ponadto Federal Trade Commission poinformowała o zawartej ugodzie, której wartość wyniosła prawie 15 mld dolarów - Volkswagen w Stanach Zjednoczonych zobowiązał się m.in. do odkupienia wadliwych samochodów. Natomiast australijski organ nałożył niedawno na firmę karę 125 mln dolarów australijskich (ok. 85 mln dol. amerykańskich).

Pomijając postępowanie prowadzone przez UOKiK, Polska jest jednym z krajów unijnych, które nie wprowadziły obowiązkowych napraw samochodów koncernu VW ze zmanipulowanym oprogramowaniem silników Diesla. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczyło w ubiegłym roku, że „byłoby to uciążliwe dla właścicieli pojazdów”.

Pierwszy pozew zbiorowy, założonego w Polsce stowarzyszenia „Stop VW" przeciwko Volkswagenowi odrzuciły pona d rok temu sądy I i II instancji. Kierowcy domagali się po 30 tysięcy złotych odszkodowania, jednak rodzime sądy uznały, że firmę z siedzibą w Wolfsburgu należy pozywać w Niemczech. „Stop VW" złożyło jednak cztery nowe pozwy grupowe przeciwko Audi, Seatowi, Skodzie i Volkswagenowi w imieniu dwóch tysięcy poszkodowanych właścicieli aut – jak na razie bez efektów. Trwają też pojedyncze indywidualne procesy.

Złodzieje zmieniają taktykę. Częściej kradną luksusowe auta.

Wideo

Materiał oryginalny: Volkswagen wypłaci Polakom gigantyczne odszkodowania? UOKiK niebawem ogłosi decyzje - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
logik

przepraszam , dlaczego właścicielom a nie obywatelom którzy to te spaliny musieli wdychać co wiąże się z utratą zdrowia. Co za dziwna logika.

G
Gość

A w Polsce Holzwagen AG zamknie cyrk i otworzy Holzwagen Group Polska2 i kasta $ądowa powie że: wszystko jest zgodnie z literą prawa, po primo: każdy ma Prawo otworzyć działalność kiedy tylko chce, wszystko w majestacie prawa i zgodnie z opinią komisji Wenckiej. tak nam dopomóż Thusk

m
mietek
15 stycznia, 19:28, Seb:

Mam golfa 99 czy jest szansa na ugranie czegos? Mi sie tez nalerzy odszkodowanie. auto kopci i bierze olej.

Tak. Możesz dostać kopa w zad.

S
Seb

Mam golfa 99 czy jest szansa na ugranie czegos? Mi sie tez nalerzy odszkodowanie. auto kopci i bierze olej.

A
Antysytryk

A. Hitler przewraca się w grobie!

H
Hahaha!
14 stycznia, 19:25, Aqqa:

Skargę należy składać w Niemczech? Co to za cyrk? Auto kupujesz w Polsce, od sprzedawcy w Polsce, z salonu w Polsce- a do sądu idź w Niemczech... Co za paranoja. Nie szkoda mi takich sądów.

Złóż skargę w Proboszczewicach.

Złóż na pół.

G
Gość
14 stycznia, 23:22, Kamil:

Amerykańskie sądy nie mówią ludzuela żeby sobie pozywali koncern w Niemczech, po drugie nie jestem specjalistą ani prawnikiem ale do złamania prawa i oszustwa doszło na terenie Polski oszukani obywatela Polski, czy jak ja pojadę i dokonam oszustwa w Niemczech to sądy w Niemczech powiedzą Niemcom żeby sobie w Polsce sprawiedliwości szukali , jasne że nie SSąd w Niemczech dosra mi karę i tyle

Gufno wiesz o świecie, ale pleciesz trzy po trzy. Amerykańskie sądy znasz tak dobrze jak one znają ciebie. Czyli wcale.

H
Hehe
14 stycznia, 23:55, Gość:

Wszystko wina debilnej uni i debilnych ekoterrorystów, którzy myślą, że auta mają realny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i powstawanie smogu.

15 stycznia, 0:42, Gość:

W mieście 72%.

Ekolodzy twierdzą że niecałe 6%.

Może dlatego smog jest zimą. Bo zimą ludzie palą w piecach.

H
Hehe

No i co tam zasrańcy? Ciskacie się? Domagacie odszkodowań?

Tylko żaden z was nie kupił samochodu w salonie. Wam się nic nie należy, zasrańcy!

G
Gość
14 stycznia, ‎19‎:‎25, Aqqa:

Skargę należy składać w Niemczech? Co to za cyrk? Auto kupujesz w Polsce, od sprzedawcy w Polsce, z salonu w Polsce- a do sądu idź w Niemczech... Co za paranoja. Nie szkoda mi takich sądów.

14 stycznia, 23:55, W-w:

Było się uczyć języków, głąbie. Ale czego spodziewać się po właścicielu wieśwagena, toż to same tumany bez szkoły.

15 stycznia, 00:30, Www:

Jesteś idiotą jak twój ojciec

15 stycznia, 6:37, Gość:

Akurat iloraz głupoty ma się następująco:

Kałdi: 95% zawartości głupoty w mózgu

Govwnowagen: 85% j.w

Szkoda: 75% j.w

Kupowanie niemieckich aut z samej zasady jest głupotą, wspieranie Niemiec ekonomicznie jest głupotą. Ktoś powie a wspieranie Japończyków jest ok?

Napewno nie jest taką głupotą jak wspieranie Niemców, Japonia jest daleko to raz, Japonia nigdy nie zaatakowała Polski.

Biedny kretyn

G
Gość
15 stycznia, 9:27, DORA SCHLAHCITZ 7YDOWA:

...na KLECINIE budowalimy ghetto 7ydoskie MikMak i Synagoge z blahy...ale kulawy obzezaniec cadyk ghetto ARC2 Klecina Mariusch siem utopiuu w Slenzy POpijaku...i teraz tam w tej Fabryce Projektowej ARC2 bendziem produkowac rajstopy i POdpaski...tak jak na ”Liscie Schindlera”...

Co to za świr?

H
Haha
15 stycznia, 10:24, Das Auto:

Teraz VAG będzie produkował jeszcze lepsze auta - wiadomo niemieckie. Po prostu dołoży ze swoich:).

Wystarczy przejrzeć dowolny portal z ogłoszeniami sprzedaży, aby przekonać się, że wśród gawiedzi ciągle króluje przekonanie, że wszystko co niemieckie jest z automatu lepsze, nawet gówno zamienia się w złoto:). Stąd zatrzęsienie ogłoszeń handlarzy, którzy oferują np. stare niemieckie elektronarzędzia, wyrzucone przez niemiaszka na śmieci, przywiezione tu są sprzedawane za horrendalne kwoty:).

https://wgospodarce.pl/informacje/62137-zmowa-niemieckich-firm-samochodowych

Golfy są produkowane w Meksyku. Od wielu lat.

G
Gość
15 stycznia, 12:21, devx:

W polsce ludzie dostana po 5tys zl, w Irlandii czy uk odszkodowania siegaly po 100tys euro, tam sie nie pier...

Z tym że to nieprawda...

d
devx

W polsce ludzie dostana po 5tys zl, w Irlandii czy uk odszkodowania siegaly po 100tys euro, tam sie nie pier...

D
Das Auto

Teraz VAG będzie produkował jeszcze lepsze auta - wiadomo niemieckie. Po prostu dołoży ze swoich:).

Wystarczy przejrzeć dowolny portal z ogłoszeniami sprzedaży, aby przekonać się, że wśród gawiedzi ciągle króluje przekonanie, że wszystko co niemieckie jest z automatu lepsze, nawet gówno zamienia się w złoto:). Stąd zatrzęsienie ogłoszeń handlarzy, którzy oferują np. stare niemieckie elektronarzędzia, wyrzucone przez niemiaszka na śmieci, przywiezione tu są sprzedawane za horrendalne kwoty:).

https://wgospodarce.pl/informacje/62137-zmowa-niemieckich-firm-samochodowych

Dodaj ogłoszenie