Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie! Pół tysiąca fałszywek wypłynęło w Łodzi

ls
Fałszywe pieniądze
Fałszywe pieniądze Łukasz Kasprzak
Aż 550 fałszywych banknotów o różnych nominałach zostało od początku roku zabezpieczonych przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. A to oznacza, że średnio dwa razy dziennie falsyfikatami płacono w łódzkich sklepach spożywczych, piekarniach, na stacjach benzynowych, targowiskach, a nawet na poczcie. Serię fałszywych stuzłotówek przyjęli ostatnio także pracownicy kina Cinema City.

TBILISI WARSZAWA KUCHENNE REWOLUCJE GESSLER [MENU]
– Obecnie policjanci prowadzą 19 postępowań przygotowawczych w sprawach sfałszowanych środków płatniczych. Największy problem stanowi ustalenie, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach środek płatniczy trafił do powszechnego obiegu – informuje kom. Adam Kolasa z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Restauracja Tibilisi Mokotów Kuchenne Rewolucje
W obawie przed fałszywymi banknotami kierownictwo kina Cinema City wyposażyło kasjerów w testery UV i nakazało sprawdzać każdy banknot. Podobnych urządzeń używają taksówkarze, głównie ci, którzy pracują nocą.
– Gdy jest ciemno, trudno sprawdzić, czy banknot jest prawdziwy, dlatego tester bardzo pomaga – mówi Tomasz Lipiński, łódzki taksówkarz.

– Nie rozmieniam pieniędzy i każdy banknot sprawdzam pod światło – mówi pracownica piekarni przy ul. Retkińskiej. – Lepiej dmuchać na zimne.

Jak twierdzi Sławomir Kabza z łódzkiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, podrabianie banknotów nie jest łatwe, bo do produkcji każdego z nich wykorzystywanych jest kilkadziesiąt specjalistycznych maszyn. – Fałszerze, którzy wytwarzają falsyfikaty za pomocą kserokopiarki, liczą na brak czujności osób, otrzymujących banknot – mówi.
Jak sprawdzić, czy banknot jest prawdziwy? Zapytaliśmy o to eksperta, Tadeusza Słomczyńskiego z łódzkiego NBP.

– Prawdziwe banknoty mają charakterystyczny papier i stalorytniczy druk, który jest wypukły w dotyku. Zatem większość elementów można wyczuć palcem – podkreśla ekspert. – Jeśli weźmiemy banknot pod światło, to w polu znaku wodnego zobaczymy wizerunek władcy danego nominału. Charakterystyczną cechą jest też nitka zabezpieczająca, na której widnieje nominał. Autentyczność można także sprawdzić za pomocą zmieniającego kolor znaku znajdującego się za głową władcy w banknotach o nominałach 50, 100 i 200 złotych. W przypadku banknotów będących w obiegu przed kwietniem ubiegłego roku znak ten zmienia barwę z oliwkowej na fioletową, natomiast w przypadku tych zmodernizowanych z niebieskiej na zieloną. Trzeba także pamiętać, że każdy banknot ma inny numer seryjny, zatem dwa egzemplarze o takim samym numerze powinny od razu budzić podejrzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany