ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Uważaj, czym oddychasz! Smog atakuje podstępnie. Jak się...

Paula Goszczyńska

2018-01-25 08:46

2018-01-25 08:49

5 Komentarzy
Dodaj komentarz

Uważaj, czym oddychasz! Smog atakuje podstępnie. Jak się przed nim uchronić?

Paula Goszczyńska

2018-01-25 08:46

Problem smogu przybiera na sile zimą. Stosowanie się do porad specjalistów pomoże zminimalizować złe skutki zanieczyszczonego powietrza.
Maseczka antysmogowa uchroni nas przynajmniej przed częścią toksyn, jakie unoszą się w zanieczyszczonym powietrzu Maseczka antysmogowa uchroni nas przynajmniej przed częścią toksyn, jakie unoszą się w zanieczyszczonym powietrzu

Maseczka antysmogowa uchroni nas przynajmniej przed częścią toksyn, jakie unoszą się w zanieczyszczonym powietrzu (© archiwum)Ochrona przed szkodliwym działaniem smogu jest szczególnie ważna właśnie w Polsce - kraju, który według Światowej Organizacji Zdrowia jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W styczniu 2017 w południowej Polsce wystąpiło rekordowo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Normy pyłów zostały przekroczone nawet o ponad 3000 procent. Słaba jakość powietrza wpływa negatywnie nie tylko na nasz komfort życia, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Jeśli jest to możliwe, lepiej za często nie wychodzić na powietrze i nie otwierać okien, gdy pojawiają się komunikaty, że stężenie smogu jest wysokie. W takie dni nie powinno się też uprawiać sportu na zewnątrz.

Smog? A co to?


Sezon grzewczy w pełni, a jego skutki uboczne dostają się do naszych płuc. Bo czym tak naprawdę jest smog? To nic innego, jak nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które wytwarza się na skutek działalności człowieka oraz niekorzystnych warunków - mgły i bezwietrznej pogody. Samo słowo powstało ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). Wchodzące w skład smogu związki chemiczne i pyły dostają się do naszego organizmu i sieją spustoszenie.

Dlatego źle się czujemy


- Smog głównie wykazuje działanie drażniące. W przypadku ludzi zdrowych może powodować bóle głowy oraz uczucie rozdrażnienia. Może także wystąpić bezsenność, wzmożenie chorób serca czy układu nerwowego. Czasami, gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze, może dojść do wystąpienia infekcji wirusowych. Natomiast u osób mających problemy z układem oddechowym, na przykład alergię, astmę, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, mogą też wystąpić ataki silnego kaszlu, duszności, bóle w klatce piersiowej. Nieraz pod wpływem smogu zmagamy się ze świądem nosa czy zaczerwienionymi spojówkami - wymienia doktor Małgorzata Jędrzejczak, specjalista pulmonolog.

Na tego typu objawy narażone są szczególnie dwie grupy ludzi - osoby starsze oraz dzieci. - Seniorzy zmagają się często z chorobami układu oddechowego, więc smog może dodatkowo zaszkodzić. Z kolei u maluchów płuca dopiero się rozwijają, a smog ten rozwój zakłóca - wyjaśnia lekarz.

Cichy zabójca


Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, można to wyjaśnić w bardzo łatwy sposób. - Szkodliwe pyłki, które występują w powietrzu, mogą się osadzać na naszych płucach, zatykać pęcherzyki płucne, wbijać się w błonę śluzową nosa, gardła, tchawicy czy krtani. Gdy takie cząsteczki osadzają się w górnych drogach oddechowych, zaczynają je drażnić i powodować reakcję zapalną. Na skutek tego mogą wystąpić obrzęk błon śluzowych, zwiększona produkcja śluzu, kaszel i katar. Potem na tę zmienioną śluzówkę nosa, gardła czy oskrzeli trafiają często wirusy i bakterie, powodując zapalenie oskrzeli czy płuc. Smog drażni ciągle nasze gardło, krtań, całe drogi oddechowe - informuje Małgorzata Jędrzejczak.

Lepiej zapobiegać niż leczyć


Niestety, nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego. Życie zawodowe oraz szkolne wymusza na nas codzienną styczność ze szkodliwym działaniem smogu. Możemy jednak ją ograniczać, a także działać prewencyjnie. - Jeśli jest to możliwe, lepiej za często nie wychodzić na powietrze i nie otwierać okien, gdy pojawiają się komunikaty, że stężenie smogu jest wysokie. W takie dni nie powinno się też uprawiać sportu na zewnątrz. Możemy kupić sobie do domu oczyszczacz powietrza. Korzystne będzie wstawienie do pomieszczeń kwiatów, które pochłaniają zanieczyszczenia. Należą do nich między innymi daktylowiec niski czy chryzantema wielokwiatowa. Gdy mamy gdzieś dotrzeć, to przemieszczajmy się szybciej, lepiej zdecydować się na podróż autobusem niż pieszo - uczula doktor Jędrzejczak.

Coraz większą popularnością cieszą się również specjalne maseczki. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość, ponieważ nie wszystkie spełnią swoją funkcję. - Te zwyczajne nie spełniają żadnej pożytecznej roli, utrudniają jedynie oddychanie i całą sytuację mogą jeszcze pogorszyć. Przed działaniem smogu można się tylko ustrzec wtedy, gdy nałożymy specjalną maseczkę submikronową typu Hepa z filtrami, ale nie są one tanie. Poza tym przed najmniejszymi i najgroźniejszymi pyłkami i tego typu maseczki mogą nas w 100 procentach nie ustrzec. Jednak osobom ze słabym układem płucnym i immunologicznym zawsze w pewnym stopniu pomogą - podkreśla lekarz.


Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(5)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

me

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

joaska (gość)  •

i dobrze, ze ją to t pozytywnie zmotywowało - ja tez od jakiegos czas jezdze na rowerze z media expert i mam coraz lepsza forme

odpowiedzi (0)

skomentuj

miejskie

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aklo (gość)  •

Już zakupiłem oczyszczacz powietrza mimo ze sa plany stawania miejskich. W media expercie za 1700 całkiem dobry sprzęcik, a podejrzewam ze tej zimy jzeszcze takiego u nas w mieście nie zobaczę.

skomentuj

ksz

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kszzksz (gość)  •

też mam, ale w masce chodzić nie zamierzam. Kupiłem electroluxa, bo bardziej kojarzy mi sie z odkurzaczami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a gdzie ekolodzy?

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

co jest? człowiek to nie podlega ochronie? gdzie protesty ekologów?
gdzie spacery w proteście przed smogiem?

odpowiedzi (0)

skomentuj

jasne

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek (gość)  •

moze niech miasto dba o to i panstwo dlaczego ja mam za swoje pieniadze kupowac jakies maseczki jak smog to ne moja wina??? nie rozumiem tego! skoro smrodza niech fabryki kupuja ludziom maski ,.

odpowiedzi (0)

skomentuj