Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, złodziej! Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Źródło danych: Komenda Główna Policji
Źródło danych: Komenda Główna Policji Przemysław Zańko
Wakacje to czas, gdy liczba włamań i kradzieży wzrasta. Jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed wyjazdem na urlop, żeby czuć się bezpiecznie?

Wyjeżdżając na zasłużony letni wypoczynek, chcemy przede wszystkim odprężyć się i zapomnieć o wszystkich troskach. Niestety, lato to również okres największej aktywności złodziei i włamywaczy. Aby mieć pewność, że po powrocie nie zastaniemy w mieszkaniu czy domu przykrej niespodzianki, warto przed wyjazdem odpowiednio nasze lokum zabezpieczyć. Gdzie przestępcy uderzają najczęściej i jak się przed nimi uchronić?

Polska coraz bezpieczniejsza, ale złodzieje nie próżnują

Według najnowszych policyjnych statystyk w pierwszym półroczu 2018 roku 86 proc. Polaków zadeklarowało, że czuje się w swoim kraju bezpiecznie. Z kolei aż 93 proc. stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Są ku temu powody – z policyjnych statystyk wynika, że liczba przestępstw od kilku lat systematycznie w Polsce spada, a ogółem jest znacznie niższa niż jeszcze dwie dekady temu. Jednocześnie stale wzrasta wykrywalność przestępstw – w roku 2017 wyniosła ona 71,7 proc. Warto przypomnieć, że w roku 1999 policja wykrywała zaledwie 45 proc. przestępstw.

Liczba kradzieży z włamaniem również w Polsce spada – nie znaczy to jednak, że złodzieje próżnują. Choć w roku 2017 stwierdzono o ponad 11,5 tys. mniej takich przestępstw niż w roku 2016, liczba włamań nadal była wysoka – odnotowano ich w całym kraju aż 65 514. Co gorsza, wykrywalność kradzieży z włamaniem wynosi tylko 36,5 proc. – większość przestępców nie zostaje schwytana, a skradzione rzeczy przepadają na dobre. Fala włamań do mieszkań nasila się szczególnie latem, gdy ich mieszkańcy wyjeżdżają na urlop. W okresie tym często dochodzi również do kradzieży samochodów i niszczenia mienia.

Co złodzieje kradną z mieszkań?

Wbrew popularnemu przekonaniu, że włamywacze chętnie wynoszą z mieszkań sprzęt taki jak sprzęt muzyczny czy telewizory, urządzenia te są kradzione stosunkowo rzadko – są dla złodzieja duże i nieporęczne, a do tego przy próbie spieniężenia dość łatwo mogą zostać zidentyfikowane. Według danych policyjnych włamywacze w pierwszej kolejności kradną:

  • gotówkę (w tym obce waluty),
  • biżuterię i wyroby jubilerskie,
  • telefony komórkowe (zwłaszcza smartfony),
  • tablety,
  • aparaty fotograficzne i kamery wideo,
  • laptopy, komputery stacjonarne i konsole do gier,
  • sprzęt RTV i AGD z wyższej półki cenowej.

Warto zwrócić uwagę, że łupem przestępców dużo częściej padają rzeczy, które można szybko schować w kieszeni lub torbie. Włamywacze preferują rzeczy łatwe do znalezienia i zrabowania, a trudne do zidentyfikowania i odzyskania przez policję. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli złodzieje wiedzą, jakie cenne rzeczy znajdą w mieszkaniu, mogą się odpowiednio przygotować – a wówczas chętnie pokuszą się nawet o kradzież np. sprzętu sportowego czy innych cięższych obiektów.

Na włamywacza najlepszy jest... sąsiad

Jak uniknąć włamania i utraty cennych rzeczy? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że włamywacza najskuteczniej odstrasza... czujność sąsiadów. Dotyczy to zwłaszcza przestępców mniej doświadczonych, w tym nieletnich, którzy są bardziej wyczuleni na możliwość wpadki. Wyjeżdżając na wakacje, warto więc poprosić sąsiadów, by mieli oko na nasze lokum. Jeżeli ktoś obcy zacznie kręcić się pod drzwiami, sąsiad będzie mógł przepłoszyć złodzieja, pytając go, czego tu szuka lub grożąc, że wezwie policję. Podejrzliwość sąsiada powinny również wzbudzić wszelkie dźwięki dobiegające z mieszkania, którego lokatorzy wyjechali.

Jeśli sąsiad jest skłonny do pomocy, możemy też poprosić go, by pod naszą nieobecność sprawiał wrażenie, że w mieszkaniu czy domu ktoś jest. Wystarczy, że raz na jakiś czas wejdzie do środka i zapali światło, włączy telewizor lub otworzy okno. Jeśli przestępcy obserwują mieszkanie, być może uda się w ten sposób wprowadzić ich w błąd.

Jeżeli złodziej już dostanie się do środka, nie powinniśmy ułatwiać mu życia. Wymyślne skrytki na biżuterię i pieniądze nie pomogą – włamywacze na ogół dobrze wiedzą, gdzie podczas poszukiwań zajrzeć. Najlepiej w miarę możliwości nie trzymać gotówki w domu, a biżuterię na czas wyjazdu przekazać na przechowanie rodzinie czy przyjaciołom.

Systemy alarmowe – drogie, ale pomocne

Kradzieżom można również przeciwdziałać, montując odpowiedni system alarmowy. Nie każdy oczywiście może sobie na taki wydatek pozwolić, jednak jeśli zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa, warto te rozwiązania rozważyć. Dobrze jest zamontować chociażby solidny, atestowany zamek w drzwiach – nie zatrzyma on doświadczonego włamywacza, może go jednak spowolnić, co zwiększa szansę, że przestępcę coś spłoszy. Ciekawym pomysłem są również tanie atrapy kamer, które mogą zniechęcić złodzieja do ataku na nasze mieszkanie.

Jeśli chodzi o systemy alarmowe, na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Te najbardziej zaawansowane – i niestety najdroższe – poza podstawową funkcją mogą również np. zrobić złodziejowi zdjęcie i wysłać je MMS-em na komórkę właściciela czy automatycznie powiadomić policję. To jednak rozwiązania z wyższej półki cenowej – w przeciętnym mieszkaniu wystarczą z reguły solidne antywłamaniowe drzwi. Zabezpieczając nasze lokum, pamiętajmy też o oknach – to przez nie z reguły dostają się do środka złodzieje.

Trzeba jednak pamiętać, że żadne zabezpieczenia nie pomogą, jeżeli zapomnimy o podstawowych zasadach ostrożności. Wyjeżdżając na wakacje, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy drzwi balkonowe i okna są zamknięte. Zdeterminowany złodziej wejdzie przez otwarte okno nawet na ósmym czy dziesiątym piętrze – tak było kilka lat temu w Warszawie, gdzie włamywacze dostawali się do mieszkań, przechodząc po parapetach z klatki schodowej. Nie należy również pod żadnym pozorem powierzać kluczy osobom słabo znanym.

[QUIZ] Sprawdź, czy dasz się oszukać! Pułapki w ogłoszeniach nieruchomości

Nie zapraszaj złodzieja do domu

Zarówno funkcjonariusze policji, jak i specjaliści od zabezpieczeń zgadzają się co do jednego: żaden zamek, system alarmowy czy trik nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa przed włamaniem. Mając czas i narzędzia, przestępca pokona każdą barierę. Na szczęście jednak kradzieżom można zapobiegać, zmieniając nieco swoje nawyki. Okazuje się bowiem, że często sami zapraszamy złodzieja do domu.

Największym błędem, jaki popełniamy, jest rozpowiadanie, kiedy dokładnie nie będzie nas w domu. Unikajmy zatem podawania informacji o terminie wyjazdu w mediach społecznościowych, w nagraniu automatycznej sekretarki czy np. w pracy – nigdy nie wiadomo, kto może słuchać rozmowy. Złodzieje bardzo często dowiadują się też z Facebooka czy Instagrama, jakie cenne rzeczy trzymamy w domu. Warto więc zwracać uwagę na to, kto może zobaczyć nasze wpisy – a najlepiej po prostu unikać chwalenia się cennymi zakupami. Uczulmy na tę kwestię zwłaszcza nasze dzieci!

Dobrze jest również uważać na wszelkiego rodzaju akwizytorów, którzy pukają do naszych drzwi. Nie wpuszczajmy ich nigdy do środka – mogą to bowiem być złodzieje badający teren. To samo dotyczy osób podających się za pracowników elektrowni czy kontrolerów. Nim otworzymy takiej osobie drzwi, zażądajmy okazania identyfikatora i sprawdźmy jej tożsamość, wykonując telefon do odpowiedniej firmy czy instytucji.

Gdzie jest najwięcej włamań?

Rozważając różne metody zabezpieczenia mieszkania, warto pamiętać, że nie w każdym regionie Polski ryzyko włamania jest równie wysokie. Według danych Komendy Głównej Policji na kradzież z włamaniem najbardziej narażeni są mieszkańcy województwa dolnośląskiego – w 2017 roku stwierdzono tu aż 10 348 takich przestępstw. Co więcej, Dolny Śląsk już od blisko dekady znajduje się w niechlubnej czołówce rankingu włamań.

liczba kradzieży z włamaniem 2017
Źródło danych: Komenda Główna Policji Przemysław Zańko

Drugim obszarem, w którym ryzyko kradzieży z włamaniem jest największe, okazało się województwo mazowieckie – w ubiegłym roku odnotowano tu 9640 takich przestępstw, z czego 6381 na terenie działania Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Na trzecim miejscu znalazło się województwo śląskie, gdzie kradzieży z włamaniem było 7815. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że we wszystkich tych województwach liczba włamań od kilku lat spada.

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż

Najbezpieczniejszym regionem było w zeszłym roku województwo świętokrzyskie, gdzie włamań odnotowano tylko 1146. Drugi najniższy wynik uzyskało województwo podlaskie, gdzie tych przestępstw było 1566, a na trzecim miejscu znalazło się województwo podkarpackie z liczbą 1643 włamań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga, złodziej! Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje? - RegioDom.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany