Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W Łodzi termometry wskażą 36 st. C w cieniu! Jak się chronić przed upałem?

Magdalena Rubaszewska
Z opalaniem nie należy przesadzać, zbyt długie wystawianie się na słońce grozi poparzeniem skóry i udarem cieplnym.
Z opalaniem nie należy przesadzać, zbyt długie wystawianie się na słońce grozi poparzeniem skóry i udarem cieplnym. Janusz Kubik
Temperatura w weekend przekroczy 30 st. C. Tropikalny żar będzie się lał z nieba aż do środy. Fala upałów idzie znad Sahary.

– W regionie łódzkim na sobotę prognozujemy 31 st. C, a na niedzielę i poniedziałek – 34 st. C. We wtorek nieco ochłodzi się, temperatura obniży się do 30 st. C. Po tej krótkiej przerwie znowu wzrośnie i to do 36 stopni już w środę – informuje Grażyna Dąbrowska, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii w Warszawie.

Ale odczuwalna temperatura będzie jeszcze wyższa, bo słońca nie przesłonią chmury. Dopiero w czwartek szykuje się gwałtowna zmiana pogody – burze, silne opady deszczu, a nawet gradu oraz zerwie się porywisty wiatr wiejący z prędkością 70 km/godz.

Grunt to się schłodzić
Zakład Wodociągów i Kanalizacji już wczoraj rozstawił kurtynę wodną przy pasażu Schillera. W wodnej mgiełce będzie można schłodzić się w kolejnych dniach w godz. 11.30 – 17.30. Dzisiaj pojawi się przy ul. Piotrkowskiej 80, jutro przy Piotrkowskiej 111 i w niedzielę przy ul. Piotrkowskiej 135.

Co robić, by bez uszczerbku dla zdrowia przetrwać taki skwar?
– Jeśli musimy wyjść w największy upał, to załóżmy lekką, przewiewną odzież, najlepiej bawełnianą bądź lnianą. Nie zapominajmy o nakryciu głowy, chodzenie bez niego w słońcu nie jest obojętne dla ciśnienia krwi. Ludzie starsi oraz pacjenci z chorobą wieńcową nie powinni opuszczać domu w porze największego promieniowania, czyli w godz. 11 – 15. Nie powinniśmy forsować się. Lepiej przełożyć prace na działce bądź w ogrodzie albo co 30 – 45 minut robić przerwy na odpoczynek. Należy ograniczyć palenie tytoniu, a najlepiej rzucić je, bo nikotyna podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza czynność serca – radzi Andrzej Frontczak, doktor nauk medycznych.

Ulgę w upale może przynieść też dieta.
– Powinniśmy sięgać po produkty wychładzające organizm – warzywa, owoce, na które właśnie zaczął się sezon oraz po nabiał – jogurt, kefir, twarożek – mówi Magda Hebe, łódzka dietetyczka. – Truskawki, borówki połączmy z jogurtem, przygotujmy chłodniki i koktajle owocowe. Ciepłym posiłkiem może być śniadanie, które jemy, gdy nie jest jeszcze tak gorąco. Sięgnijmy po owsiankę, kaszę jaglana na mleku lub na wodzie. Nie trzeba rezygnować z obiadów, ale w menu wieprzowinę i wołowinę powinien zastąpić kurczak i indyk, a obok nich znaleźć się ciemny ryż, pełnoziarnisty makaron i warzywa.

Zarówno lekarze, jak i dietetycy zalecają picie płynów w większej ilości niż zazwyczaj. Pocąc się, tracimy wodę. Trzeba ją uzupełnić, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dziennie możemy w siebie wlać nawet 2,5 – 3,5 litra wody mineralnej, źródlanej, soków zarówno owocowych, jak i warzywnych, ale świeżych, najlepiej wyciśniętych we własnej sokowirówce. Woda, soki i zielona herbata także wychładzają organizm.

Byle do sierpnia
Falę morderczych upałów sprowadza o tej porze roku wyż znad północnej Afryki. Wysoka temperatura rodem znad Sahary staje się uciążliwa nie tylko w dzień, ale i w nocy. Po zmroku spada zaledwie do 20 st. C. Jest parno i duszno, nie można zasnąć.

Teraz z uderzeniem gorąca, które nadciągnęło z północno-zachodniej części Afryki zmaga się pół Europy, m.in. Francja, Holandia, Belgia, część Niemiec. W Londynie odnotowano 35 st. C, taka temperatura nie wystąpiła tam w ciągu ostatnich 10 lat. Ale rekord pobiła przypuszczalnie Hiszpania, w Kordobie na południu kraju termometry wskazały 43,7 st. C. Tak męcząca pogoda może zdarzać się nawet do początku sierpnia.

Jak w zdrowiu przetrwać upał i nasłonecznienie? 
1. Nie pić alkoholu.
2. Pić wodę, soki, zieloną herbatę.
3. Przestawić się na lekkostrawną dietę z dużą ilością warzyw, owoców.
4. Potrawy mniej słodzić – zbędne kalorie, a więcej solić – sól zatrzymuje wodę.
5. Unikać wychodzenia z domu w godz. 11 – 15.
6. Nosić bawełnianą i lnianą odzież.
7. Nosić chustki, lekkie czapki.
8. Ograniczać wysiłek fizyczny.
9. Nie palić tytoniu.
10. Nie opalać się w godzinach największego nasłonecznienia

Gdzie szukać pomocy?

Placówki nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej
1. NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa
Łódź, ul. Sporna 83
tel. 42 613 69 53, 508 265 574

2. SP ZOZ Gminna Przychodnia Zdrowia
Andrespol, ul. Rokicińska 125
tel. 42 213 23 62, 605 145 149

2. NZOZ Pro-Medyk
Łódź, al. Piłsudskiego 157
tel. 42 307 09 99, 534 999 003

3. NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa
Łódź, ul. Bazarowa 9
tel. 42 651 25 31, 508 216 876

4 NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa
Łódź, ul. Batalionów Chłopskich 14
tel. 42 613 69 52, 509 656 848

5. NZOZ Centrum Medyczne Bazarowa
Łódź, ul. Rydzowa 22
tel. 42 613 69 51, 508 265 278

6. NZOZ MEDAX – Pomoc Doraźna
Łódź, ul. Cieszkowskiego 6
tel. 42 630 84 23, 515 178 549

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany