Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 18godz.
  • 20min.
Odwiedź serwis wyborczy 

UWAGA! Oszuści wyłudzają dane osobowe! NFZ ostrzega!

Liliana Bogusiak
Kilkoro łodzian powiadomiło wczoraj łódzki oddział NFZ, że dzwoniły do nich osoby podające się za pracowników funduszu. Prosiły o podanie pełnego imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL oraz adresu zamieszkania, twierdząc, że pytają o nie w związku z badaniami profilaktycznymi, na które chcą pacjenta zaprosić. Dopiero gdy rozmówca podał swoje dane, osoba dzwoniąca odesłała go do najbliższej poradni. Tak jak zapewniała - dowie się tam, czy i jakie badania profilaktyczne są prowadzone. Przychodnie, do których odsyłano pacjentów, nic o takiej akcji nie wiedziały.

* Zaniepokojeni łodzianie dzwonią do NFZ pytając, czy urzędnicy zbierają ich dane osobowe.
* Do NFZ zgłaszają się łodzianie zaniepokojeni telefonami od osób podających się za pracowników Funduszu
* Oszuści wyłudzają dane osobowe, aby je sprzedać.
POLSKA PORTUGALIA O KTÓREJ MECZ

Na pewno nie stoi za nią NFZ. Fundusz informacje o badaniach profilaktycznych podaje na swojej stronie interneto-wej. Aby z nich skorzystać, wystarczy zadzwonić i umówić się na badanie.

- Pracownicy NFZ nigdy nie proszą o podanie danych osobowych przez telefon ani nie odwiedzają pacjentów w domach - przypomina Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. - Wszystkie sprawy związane z bezpłatnym leczeniem w ramach NFZ, także z opieką długoterminową, opieką nad osobami przewlekle chorymi załatwiane są przez pracowników oddziału wyłącznie korespondencyjnie, osobiście w siedzibach NFZ lub telefonicznie, pod warunkiem, że jest to kontynuacja korespondencji między urzędem a pacjentem.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy oszuści podają się za pracowników funduszu. Na początku roku podobne zdarzenia - oszuści chodzili po domach i w imieniu NFZ proponowali starszym osobom zakup tańszych leków - miały miejsce w Piotrkowie. Sprawą zajęła się tamtejsza prokuratura powiadomiona o sprawie przez NFZ.

Dlatego też pracownicy funduszu zalecają ostrożność.

- Prosimy, przede wszystkim seniorów, o szczególną czujność i niewpuszczanie do domu osób, których nie znają i nieprzekazywanie telefonicznie jakichkolwiek danych osobowych nieuprawnionym osobom - dodaje Magdalena Góralczyk.

Dane osobowe to chodliwy towar
Jeśli nie chcemy być nękani przez naciągaczy, to nie powinniśmy udostępniać danych przy wypełnianiu formularzy. Zwykle podpisujemy je odruchowo. Tymczasem na każdym możemy zaznaczyć opcję, że nie zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych w celach marketingowych.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie dajcie się oszukać

AEW Global Finans piszący z maila capitalfinans60@gmail.com wyłudzają dane.
Oferują korzystny kredyt po czym wymagają wysłania skanu dowodu i przelania pieniędzy na ubezpieczenie kredytu, którego umowy nie zobaczysz do puki nie przelejesz pieniędzy i nie wyślesz skanu dowodu. Nie chcą też podać żadnych danych by można było ich zweryfikować w jakimkolwiek nawet zagrani czym rejestrze firm.

D
Do Stasi

Proszę czytać uważnie - artykuł jest o oszustach, którzy dzwonią do domu i podszywają się pod pracownika urzędu. Nie mówimy tutaj o rejestracji w szpitalu!

e
eloelo

Pytanie do redaktora: Kim jest Pani Magdalena Góralczyk?? Czy w imieniu ŁOW NFZ nie wypowiada się już Anna Leder??

s
stasia

nie podawać danych przy wypełnianiu formularzy ?? byłem w szpitalu MSW i przy rejesttracji w izbie przyjęć trzeba było wypełnić formularz właśnie z danymi osobowymi włącznie czy to nie dom wariatów??

Dodaj ogłoszenie