Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga atrakcja! Brylanty, szafiry, rubiny i perły, czyli szkatułka łódzkiej burżuazji XIX i XX wieku to ekspozycja w Pałacu Poznańskiego

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Naszyjniki, kolczyki, zegarki, bransolety, czy broszki to tylko niektóre piękne precjoza należące przed stu laty do żon łódzkich fabrykantów. Zaprezentowane w pięknych serwantkach można oglądać w buduarze, czyli nowym salonie w Pałacu Poznańskiego (Muzeum Miasta Łodzi). Ekspozycje zostaną otwarte w niedzielę, 8 marca.

Czarna, elegancka suknia do ziemi, należąca do wnuczki Izraela Poznańskiego, Stefani (podarowana placówce przez prawnuczki fabrykanta) to jeden z pięknych artefaktów, które można będzie od niedzieli obejrzeć w ramach dwóch nowych ekspozycji przygotowanych przez Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15): stałą wystawę „Między salonem a sypialnią, buduar pani domu”. Buduar to niewielki, prywatny salonik pani domu, w którym odpoczywała lub podejmowała gości, z którymi była w dużej zażyłości, a w przypadku par z długoletnim stażem wypijała tam z mężem kawę. Salon został umeblowany przedmiotami pochodzącymi ze zbiorów muzeum, należącymi kiedyś do rodzin Geyerów i Bidermannów.
W ramach ekspozycji buduarowej przygotowano też dwutygodniową prezentację dziewiętnastowiecznych precjozów, które nosiły żony łódzkich fabrykantów „Brylanty łódzkiej burżuazji. Biżuteria damska XIXi XX wieku”.
– Proszę zwrócić uwagę jak precyzyjne są to wyroby, z jakim kunsztem wykonane – mówi Łukasz Grzejszczak, kustosz ekspozycji. –Chciałem pokazać wyroby reprezentatywne dla Łodzi przemysłowej, która zaczyna wzrastać finansowo, a biżuteria staje się dobrem luksusowym w kręgu zainteresowania ówczesnych fabrykantów.
W tamtych czasach biżuteria jaka zdobiła strój żony była świadectwem możliwości finansowych jej męża fabrykanta i widocznym dowodem na to, czy jest on wiarygodnym partnerem biznesowym.
W prezentowanej kolekcji (wypożyczonej przez łodzian, za pośrednictwem najstarszego łódzkiego Antykwariatu Jubilerskego „Błaszczyk”) znajdują się pierścionki, kolczyki, klipsy, naszyjniki, bransolety, zegarki i brosze zdobione brylantami, szafirami, rubinami i perłami. Pokazują zmieniające się mody oraz rodzaje biżuterii dominujące w złotnictwie od okresu historyzmu aż po art deco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany