Utrata zniżek z OC lub AC – jak można je odzyskać?

Materiał informacyjny Rankomat
Koszty ubezpieczenia samochodu są dość wysokie i z roku na rok widać tendencję wzrostową. Wpływają na to zwiększająca się liczba kierowców i łatwy dostęp do tanich aut. Osoby, które dopiero odebrały swoje pierwsze prawo jazdy i zakupiły pojazd, zaliczają się do grupy podwyższonego ryzyka. Są w niej także osoby, które mają na swoim koncie spowodowanie wypadku. Co zatem zrobić, gdy utraciło się przyznane zniżki?

Jak wypracować maksymalne zniżki OC i AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzają swoich klientów za bezszkodową jazdę, oferując im znacznie niższe OC i AC. Bonusy mogą sięgać nawet 60% od kwoty podstawowej, co przy polisie kosztującej 3000 zł oznacza znaczne oszczędności w skali roku. Na takie przywileje trzeba jednak pracować latami. Szacunkowy czas potrzebny na to, aby otrzymać tańsze ubezpieczenie, wynosi 6 lat. Oznacza to, że dopiero takim okresie bezszkodowej jazdy będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych warunków ubezpieczenia. Ważne jest również to, że aby z nich skorzystać, musisz być właścicielem pojazdu, a nie tylko jego kierowcą. Naliczanie zniżek zaczyna się od momentu, kiedy zarejestrowany na Ciebie samochód został zgłoszony do TU.

Za co można utracić zniżki?

Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się wpadki, które niosą za sobą konsekwencje utracenia wypracowanych zniżek. Często bywa tak, że kilka lat bezszkodowej jazdy może przekreślić drobna stłuczka, po której będziesz zobowiązany płacić wyższe OC i AC. Do najważniejszych powodów utraty zniżek zaliczają się:

wypłata odszkodowania z polisy – jeżeli byłeś sprawcą kolizji i z doszło do likwidacji szkód w ramach ubezpieczenia, stracisz wypracowane bonusy. Firmy same ustalają sobie ich wartość na podstawie systemu bonus/malus. Zazwyczaj za każdy rok bez stłuczki naliczana jest 10% zniżka na kolejne ubezpieczenie. Analogicznie w przypadku wystąpienia kolizji w następnym roku zapłacisz za OC o 10% więcej;
przerwa w ubezpieczeniu – zniżki naliczane są nie tylko za bezszkodową jazdę, ale także za ciągłość w trwaniu polisy. Jeżeli sprzedasz samochód, a następny kupisz dopiero za kilka lat, będziesz musiał zapłacić pełne ubezpieczenie, mimo że wcześniej wypracowałeś zniżki. Tak samo sprawa wygląda w przypadku zawarcia umowy na auto służbowe lub ubezpieczenie go za granicą.
zgłoszenie szkody w AC – w przypadku AC możesz stracić zniżki, nawet gdy nie byłeś sprawcą kolizji. Zgłaszając szkodę wynikającą na przykład z porysowania auta na parkingu przez nieznanego sprawcę, musisz liczyć się z możliwością utraty bonusów. W tym przypadku zwyżka może sięgać nawet 40 – 50%, a nie tak jak w OC – 10% od kwoty podstawowej.

Więcej przydatnych informacji na temat utraty zniżek znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/utrata-znizek-jak-je-odzyskac. Warto także pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe ustalają własne warunki przyznania i utraty zniżek. Niektóre dopuszczają nawet możliwość wystąpienia dwóch kolizji w ciągu roku bez uszczerbku na przyznanych bonusach, podczas gdy inni odliczają zniżki już po jednej, niewielkiej stłuczce.

W jaki sposób odzyskać zniżki?

Niestety nie ma skutecznego sposobu, aby szybko odzyskać utracone zniżki. Jedyną możliwością jest ponowne wypracowanie bonusów, dbając o bezszkodową jazdę oraz pilnując ciągłości polisy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz nieco przyśpieszyć ten proces i ominąć długi czas oczekiwania na ponowne naliczenie bonusów. Jakich?

Zmiana ubezpieczyciela – w następnym roku zawrzyj umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, które odejmuje 10% za wypłatę odszkodowania zamiast 20%. W ten sposób już w ciągu roku będziesz mógł wrócić do maksymalnych zniżek.
Wybór lepszej oferty – jeżeli Twój dotychczasowy ubezpieczyciel wymaga od Ciebie 2 lat bezszkodowej jazdy, aby cofnąć utracone 10% zniżki, przejdź na inną polisę. Niektóre firmy już po roku umożliwiają powrót do wcześniejszych bonusów.
Lepsza oferta AC – wybierając ofertę AC, zawsze sprawdzaj zakres ochrony oraz sposób odejmowania zniżek od polisy.

Niektóre firmy nie biorą pod uwagę drobnych szkód lub tych, które zostały wyrządzone przez nieznanego sprawcę.
Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed utratą zniżek, jest bezszkodowa jazda. Ważne są także zakresy ubezpieczeń OC i AC, dlatego dobrze przeanalizuj wszystkie oferty, zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem.

Dodaj ogłoszenie