Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa do śmietnika. Krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli

Damian Dragański (AIP)
Grzegorz Gałasiński
Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie obnaża niedoskonałości wprowadzonego dwa lata temu systemie gospodarowania odpadami. Miał on sprawić, że dzikie wysypiska znikną. Natomiast wnioski zebrane w dokumencie NIK dowodzą, że takich miejsc nie tylko przybywa, ale i mieszkańcy zmuszeni są do płacenia większych opłat za gospodarowanie odpadami.

Od 2012 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to one są właścicielami odpadów komunalnych. Oznacza to, że na ich barkach spoczęła organizacja przygotowania i wprowadzenia systemu ich selektywnego zebrania i zagospodarowania. Miało to przyczynić się do ograniczenia powstawania nielegalnych wysypisk.

- Jedną z przyczyn ich powstawania jest zaniedbywanie przez gminy tworzenia punktów, gdzie mieszkańcy mogliby oddać zużyty sprzęt elektryczny, których nie można zostawić w śmietniku ze względu na rozmiar lub obowiązujące przepisy - powiedział Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ OJCA WIERSZYKI NA DZIEŃ OJCA SMSY NA DZIEŃ OJCA

Kontrolerzy NIK dowodzą, że liczba dzikich wysypisk wzrosła. Pod koniec 2013 roku w skontrolowanych gminach odkryto 894 lokalizacje. Z kolei do września 2014 roku liczba ta wzrosła do 1452. To wzrost o ponad 60 proc. Z dokumentu wynika, że gminy usuwają takie wysypiska, ale na ich miejscach powstają nowe. Np. w Radomiu trzy z nich powstały pod okiem monitoringu straży miejskiej.

Najwyższa Izba Kontroli zwraca również uwagę na rosnące koszty gospodarowania odpadami. Z kontroli wynika, że wzrost odczuli głównie mieszkańcy miast. Zwiększone koszty wynikają z tego, że gminy nie są w stanie oszacować ilości opadków, które zostają wytworzone na ich terenie. Dlatego samorządowcy wolą podnieść opłaty za wywóz śmieci niż potem niwelować różnice z własnych budżetów.

- Większość gmin rozlicza się z firmami odbierającymi śmieci ryczałtem, niezależnie od ilości wywożonych nieczystości. Część mieszkańców płaci więcej, choć mogłaby zapłacić mniej - wyjaśnił Paweł Biedziak.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ OJCA. WIERSZYKI NA DZIEŃ OJCA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany