Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 04godz.
  • 05min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Urzędnicy opracowali raport o poprawie jakości życia łodzian, większej pensji i mniejszym bezrobociu

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Województwo łódzkie jest w dobrej kondycji społeczno-gospodarczej, klasa średnia została wzmocniona, rozwija się rynek pracy, spada bezrobocie, a jakość życia mieszkańców wzrasta - taka jest ocena regionu zawarta w "Raporcie o stanie województwa łódzkiego za 2019 r.", który został opracowany w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Raport ma być podstawą uchwały o udzielenie absolutorium marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, co ma nastąpić na sesji sejmiku 29 czerwca. Czytaj więcej na następnej stronie Grzegorz Gałasiński
Województwo łódzkie jest w dobrej kondycji społeczno-gospodarczej, klasa średnia została wzmocniona, rozwija się rynek pracy, spada bezrobocie, a jakość życia mieszkańców wzrasta - taka jest ocena regionu zawarta w "Raporcie o stanie województwa łódzkiego za 2019 r.", który został opracowany w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Raport ma być podstawą uchwały o udzielenie absolutorium marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi, co ma nastąpić na sesji sejmiku 29 czerwca.

"Poprawiła się także sytuacja materialna grup najbiedniejszych, które dotąd w niewielkim stopniu korzystały z rezultatów wzrostu gospodarczego. Nastąpiło realne ograniczenie ubóstwa oraz zmniejszenie różnicy poziomu zamożności obywateli do średniej państw członkowskich Unii Europejskiej." - głosi raport, który ma aż 420 stron.

Na koniec 2019 roku liczba pracujących w województwie łódzkim wynosiła 1,1 mln (6-te miejscu w kraju), podczas gdy liczba bezrobotnych wyniosła 27 tys. osób (9-te miejsce w kraju). Świadczy to o korzystnej sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec 2019 r. wyniosła 5,4 proc. i była wyższa od średniej krajowej (5,2 proc.), co lokowało region na 8. miejscu w kraju. Najmniejsze bezrobocie było w powiatach: rawskim (3,2 proc.) i skierniewickim (3,6 proc.), dość niski poziom bezrobocia utrzymywał się w powiatach: wieruszowskim (4 proc.), łowickim (4,6 proc.), Łodzi (4,7 proc.), bełchatowskim (4,8 proc.), piotrkowskim (4,8 proc.) oraz Piotrkowie Trybunalskim (4,9 proc.). Największe bezrobocie utrzymuje się natomiast w powiatach łaskim (7,1 proc.) oraz kutnowskim (8,0 proc.).
"Należy przy tym zauważyć, że nawet w powiatach o najwyższej stopie bezrobocia, nie przekracza ona 10 proc., co w świetle wieloletnich problemów z bezrobociem strukturalnym, którego doświadczało województwo, jest sukcesem" - podsumowuje raport.

W 2019 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w Łódzkiem 4 711 zł, co stanowiło 91,1 proc. średniej krajowej. W stosunku do roku 2018 wzrosło ono o 6,6 proc. Przeciętna emerytura w województwie łódzkim wyniosła w 2019 r. – 2 198 zł i wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 4,3 proc., a przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wyniosła 1 607 zł, czyli o 5,9 proc. w porównaniu z rokiem 2018 r.

2 miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

raport o jakosc? tiiaaa bardzo dobrze sie tu zyje cwaniaczkom dilerom i obibokom , jak chca wiedziec , dofinansowanie jest wiec na [wulgaryzm]nko starczy !!

Dodaj ogłoszenie