Urlop okolicznościowy — kiedy przysługuje i w jakim wymiarze?

Materiał informacyjny GoWork
Poza urlopem wypoczynkowym w określonych okolicznościach należą się dodatkowe dni wolnego. Urlop okolicznościowy związany jest z takimi sytuacjami jak m.in. narodziny dziecka, ślub, czy śmierć bliskiej osoby. Przysługuje pracownikowi, by ten mógł skoncentrowanie się na ważnych sprawach osobistych. Dzięki temu zyskuje potrzebny czas i przestrzeń, by móc sprostać nieoczekiwanym lub wyjątkowym wydarzeniom życiowym.

Kiedy przysługuje i jak go otrzymać?

Według przepisów prawa urlop okolicznościowy dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie mogą z niego skorzystać zleceniobiorcy, czy też osoby wykonujące swoje obowiązki na podstawie umowie o dzieło. Nie ma ograniczeń dotyczących tego, ile razy można wykorzystać ten rodzaj zwolnienia, o ile jest to zasadne.

W przypadku nagłej sytuacji, jak zgon bliskiej osoby, o konieczności wzięcia urlopu, można poinformować w dzień nieobecności lub maksymalnie w drugim dniu absencji. Jeśli dzień wolny dotyczy wydarzeń, które są planowane jak ślub, podwładny powinien powiadomić przełożonego jak najszybciej, by ten mógł zorganizować zastępstwo.

Wniosek o urlop okolicznościowy powinien być uzupełniony o stosowną dokumentację jak np. odpis aktu urodzenia dziecka. Tego typu formalności mogą być dopełnione, gdy pracownik uzyska stosowne dokumenty. Pracodawca nie może odmówić prawa do uzasadnionej nieobecności. Jeśli nie są respektowane prawa pracownicze, należy ten fakt zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Opinie na temat zasad panujących w firmach można poznać tutaj https://www.gowork.pl/opinie/lodz;l.

Urlop okolicznościowy przysługuje w takich przypadkach jak:

Narodziny dziecka
Dwudniowy płatny urlop okolicznościowy wykorzystywany jest zazwyczaj przez ojca i jest niezależny od urlopu ojcowskiego – matka korzysta z urlopu wychowawczego. Przepisy nie precyzują konkretnego terminu, w jakim można skorzystać z tego prawa, nie musi to być dokładna data porodu, ale urlop powinien być wykorzystany jak najbliżej jego terminu, co ważne nie przechodzi na kolejny rok.

Śmierć bliskiej osoby
Zgodnie z § 15 Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze dwóch dni w przypadku śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, ojczyma lub macochy. Natomiast jeden dzień absencji jest usprawiedliwiony w razie zgonu rodzeństwa, teściów, dziadków, jak również innych osób, które pozostają na utrzymaniu i pod opieką pracownika.

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu
Ustawowo pracownik może skorzystać z dwóch dni wolnych w przypadku własnego ślubu zarówno przed, jak i po tej dacie. Możliwość ta obejmuje ślub cywilny lub konkordatowy. Jeden dzień wolny mogą wykorzystać także rodzice państwa młodych.

Gdy ślub z jakichkolwiek względów się nie odbędzie, a pracownik wykorzysta te dni na jego organizację, musi napisać wniosek o urlop wypoczynkowy. Jeśli nie dopełni tych formalności, absencja będzie usprawiedliwiona, ale nie otrzyma za ten czas wynagrodzenia.

Jak rozliczany jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy jest płatny i naliczany podobnie jak urlop wypoczynkowy. Wyliczany jest ze stałych składników wynagrodzenia, czyli pensji zasadniczej, dodatku funkcyjnego i stażowego wysokości należnej w miesiącu wykorzystania urlopu i zmiennych jak premie, czy prowizje, które uwzględniane są z miesiąca wykorzystania urlopu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany