Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

URLOP MACIERZYŃSKI 2016 URLOP RODZICIELSKI 2016 – jakie uprawnienia przysługują rodzicom

opr. (tj)
URLOP MACIERZYŃSKI 2016 URLOP RODZICIELSKI NOWE PRZEPISY
URLOP MACIERZYŃSKI 2016 URLOP RODZICIELSKI NOWE PRZEPISY URLOP MACIERZYŃSKI 2016
URLOP MACIERZYŃSKI, URLOP TACIERZYŃSKI – jakie uprawnienia przysługują rodzicom wychowującym dzieci. Pracownicy mogą korzystać z wielu uprawnień związanych z rodzicielstwem. Do najważniejszych z nich należy możliwość wykorzystania urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. wejdą w życie duże zmiany w udzielaniu urlopów związanych z rodzicielstwem.

URLOP MACIERZYŃSKI 2016 URLOP RODZICIELSKI 2016

urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, zatem nie ma potrzeby składania wniosku o jego udzielenie. Wniosek o urlop macierzyński pracownica składa tylko wówczas, gdy chce go wykorzystać przed planowanym terminem porodu. Pracownica może bowiem wykorzystać przed porodem maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
DZIKA ŚWINIA GUBIN dawna GOSPODA KUCHENNE REWOLUCJE
Podstawowy urlop macierzyński jest, co do zasady, dla pracownicy obowiązkowy.

Urlop macierzyński 2016 – przez jaki czas przysługuje

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Wynosi on 20 tygodni bez względu na to, czy kobieta urodziła pierwsze czy kolejne dziecko. Każdy kolejny poród jednego dziecka będzie uprawniał każdorazowo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. W zakresie przysługującego wymiaru urlopu macierzyńskiego nowelizacja, która wejdzie w życie od 2 stycznia 2016 r. nie wprowadza żadnych zmian.

Dodatkowy urlop macierzyński 2016 – czy tylko dla matki dziecka

Oprócz podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownikom przysługuje dodatkowy urlop macierzyński. Jest on nieobowiązkowy, a więc to pracownik decyduje, czy z niego skorzysta i w jakim wymiarze. Również pracujący ojciec może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownik będzie chciał skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, to może to nastąpić tylko bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego przez jednego z rodziców.

Do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie

Do 8 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie

Po zmianie przepisów Kodeksu pracy od 2 stycznia 2016 r. dodatkowy urlop macierzyński zostanie włączony do urlopu rodzicielskiego. Z tego powodu wymiar urlopu rodzicielskiego ulegnie wydłużeniu, ale ogólna liczba tygodni płatnych urlopów związanych z urodzeniem dziecka nie ulegnie zmianie. Za czas urlopu macierzyńskiego pracownikom przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany