Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadłości Energopolu. Czy tunel powstanie w terminie?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zajęła stanowisko w sprawie ogłoszenia upadłości przez firmę Energopol Szczecin, udziałowca, a do niedawna lidera konsorcjum, które ma budować tunel kolejowy pod Łodzią. Zdaniem inwestora, czyli PKP PLK, postawienie Energopolu Szczecin w stan upadłości, nie ma wpływu na realizację budowy podziemnych połączeń kolejowych Łódź Fabryczna - Kaliska/Żabieniec.

Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego Etap II Odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Żabieniec” jest realizowany. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów jako lider konsorcjum prowadzi całość robót i prac projektowych wchodzących w zakres inwestycji. Te działania przejęło już wcześniej w związku z koniecznością zapewnienia finansowania inwestycji oraz w związku z sytuacją finansową Energopolu Szczecin. PBDiM jako lider dokonał reorganizacji wewnętrznych struktur konsorcjum, uregulował płatności, zawarł umowy z podwykonawcami na prace projektowe i roboty budowlane w ramach projektu.

- Warto podkreślić, że rozpoczęły się przygotowania do transportu elementów dużej tarczy TBM. Kontynuowana jest budowa komory startowej dla dużej maszyny TBM o średnicy 13,04 m. W Łodzi znajduje się już kompletna maszyna TBM o średnicy 8,7 m. Postępują prace projektowe, które pozwolą w najbliższych miesiącach na prace budowlane. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2022 roku - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany