Unia Europejska zapowiada powstanie „platformy solidarności”. Ma pomóc w przyjmowaniu uchodźców

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego Pawel Dubiel / polska press
Udostępnij:
W Unii Europejskiej powstaje platforma solidarności, za pomocą której kraje członkowskie będą składały dobrowolnie oferty przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Powstanie platformy to efekt ustaleń, jakie zapadły po poniedziałkowym nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich.

Podczas narady Polska ponowiła apel o wsparcie finansowe. – Potrzebujemy nowych środków, które będą odpowiadały na nasze potrzeby w tej chwili – podkreślał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, który reprezentował nasz kraj na spotkaniu. Dodał, że chodzi zarówno o przyjmowanie uchodźców, jak i ich integrację.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego. Co więcej, skomplikowane procedury nie pozwalają, by sięgnąć po te pieniądze już teraz.

By złagodzić presję na państwa frontowe dotyczącą przyjmowania uchodźców z Ukrainy, w Unii Europejskiej ma powstać platforma solidarności. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson poinformowała, że ma ona określać możliwości i oferty krajów członkowskich dotyczące przyjmowania uchodźców.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał, że oferty z unijnych krajów muszą być konkretne. – Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że ktoś trafia do kraju członkowskiego wbrew swojej woli. Ci ludzi muszą wiedzieć, dokąd jadą, po co jadą, gdzie będą mieszkać, gdzie będą pracować i gdzie ich dzieci będą chodzić do szkoły i żeby to było w sposób bezpieczny – powiedział wiceminister. Dodał, że na poziomie unijnym musi być też organizowany transport uchodźców.

Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Politycy w studiu i.PL krytykują wpis Sikorskiego o Nord Stream

Materiał oryginalny: Unia Europejska zapowiada powstanie „platformy solidarności”. Ma pomóc w przyjmowaniu uchodźców - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie