Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 16godz.
  • 34min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Unia Europejska dostała Nobla

TVN24
Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. UE uhonorowano za długoletnią rolę w jednoczeniu kontynentu.

- Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie - ogłosił szef norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland.

Już przed ogłoszeniem laureta Jagland mówił, że laureat jest ogólnie znany opinii publicznej, a wybór może wywołać debatę. - Była to jednomyślna decyzja i nie była specjalnie trudna - dodał. - Spodziewam się debaty, mamy taką nadzieję - powiedział Jagland telewizji TV2. Z kolei gazecie "Aftenposten" dodał, że decyzja o tym, komu przyznać pokojowego Nobla, zapadła przed kilkoma tygodniami.

Komu nagrodę?

Komitet Noblowski otrzymał w tym roku 231 nominacji, z czego 43 dotyczyły organizacji. Wstępnie lista była ograniczana do około 25-35 propozycji. Po raz drugi przeglądu dokonano wiosną, po czym na liście pozostało mniej niż 10 nominacji. - Ostateczna decyzja jest podejmowana około dwóch tygodni przed jej ogłoszeniem - tłumaczy Geir Lundestad, główny sekretarz komisji.

Zwycięzca poza sławą i uznaniem otrzyma osiem milionów koron szwedzkich, czyli około 1,2 miliona dolarów.

Giełda nazwisk

W oficjalnych rankingach kandydatów do nagrody, prowadzonych przez firmy bukmacherskie, pierwsze miejsce zajmowała w tym roku Meggie Gobran, koptyjska siostra zakonna, która prowadzi przytułek dla biednych dzieci w Kairze. Wysoko notowany był też pakistański filantrop i pracownik społeczny Abdul Sattar Edhi i nigeryjscy przywódcy religijni John Onaiyekan oraz Mohamed Sa'ad Abubakar, którym udało się w tym roku ostudzić konflikt pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami w Nigerii.

Przyznanie nagrody komuś związanemu z wydarzeniami Arabskiej Wiosny było uznawane za mało prawdopodobne, ponieważ w 2011 roku została w ten sposób uhonorowana jemeńska dziennikarka Tawakkol Karman, a Komitet Noblowski ma w zwyczaju nie wręczać nagrody dwukrotnie osobom powiązanym z jednym wydarzeniem.

Drugą grupą popularnych kandydatów byli w tym roku rosyjscy obrońcy praw człowieka. Komitet Noblowski nie odważył się jednak denerwować Kremla, który na pewno nie przyjąłby przychylnie uhonorowania swoich wrogów. Po przyznaniu w 2010 roku Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo, Chiny zamroziły relacje z Norwegią.

Potencjalnymi rosyjskimi kandydatami do nagrody byli między innymi Swietłana Gannuszkina, zasłużona działaczka Memoriału, oraz niezależna stacja radiowa Echo Moskwy i jej redaktor naczelny Aleksiej Wenediktow. Jak podkreśla agencja Reutera, aktywistki z Pussy Riot na nagrodę nie miały raczej co liczyć, bowiem ich sprawa stała się głośna za późno, aby komitet wziął ją pod uwagę.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ma takie same zasługi dla pokoju w Europie jak UE.

G
Gość

Nadanie tej nagrody pośmiertnie źle by wyglądało.

Dodaj ogłoszenie