Spis treści
Ulga termomodernizacyjna – czym jest i komu przysługuje?
Rozliczając się z fiskusem w 2023 roku, mamy możliwość uwzględnienia ulgi termomodernizacyjnej, znanej też jako remontowa. Pozwala ona odliczyć od dochodu lub przychodu koszty poniesione w związku z termomodernizacją takie jak wymiana okien i źródła ciepła, montaż fotowoltaiki czy ocieplenie budynku.
Zgodnie z przepisami odliczenie przysługuje właścicielom, a także współwłaścicielom domu jednorodzinnego. Zalicza się do tego zarówno budynek wolnostojący, jak i w zabudowie grupowej, bliźniaczej czy szeregowej, wykorzystywany w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje następującym grupom podatników:
- przedsiębiorcy (podatek liniowy 19 proc., PIT-36L),
- osoby fizyczne (rozliczane na zasadach ogólnych wg. stawek 12 i 32 proc., PIT-37),
- ryczałtowcy – (rozliczani w formie ryczałtu, PIt-28).
Jaki zwrot dostaniemy przy uldze termomodernizacyjnej?
Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie 53 tys. złotych w przypadku jednego podatnika. Można też zwiększyć tę kwotę do 106 tys. złotych poprzez wspólne rozliczenie z małżonkiem.
Wysokość odliczenia ustala się na podstawie faktur i rachunków przedstawiających poniesione wydatki. Jednocześnie należy pamiętać, że ulga będzie odliczona w zeznaniu za rok, w którym dokonano prac remontowych. Nie można z niej skorzystać po kilku latach od termomodernizacji.
Zwrotu kosztów nie dostaniemy, jeśli:
- wydatki zostały sfinansowane w ramach wojewódzkich funduszy ochrony środowiskowej lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lub zwrócono je podatnikowi w innej formie;
- wydatki zostały odliczone przez podatnika od kosztów uzyskania przychodu (zryczałtowany podatek dochodowy).
Odliczeniu podlegają koszty dotyczące prac remontowych, które zakończą się w okresie maksymalnie trzech kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. Jeśli inwestycji nie uda się zrealizować w tym czasie, konieczne będzie doliczenie kwoty w rozliczeniu za rok, w którym upłynął wyznaczony termin.
Co możemy odliczyć w ramach termomodernizacyjnej?
Uldze termomodernizacyjnej podlegają wszystkie wydatki związane z przeprowadzoną termomodernizacją domu jednorodzinnego. Odliczenie obejmuje między innymi:
- montaż kotła gazowego/olejowego kondensacyjnego;
- demontaż źródła ciepła (paliwo stałe);
- uruchomienie oraz regulacja źródła ciepła;
- montaż pompy ciepła;
- wykonanie analizy termograficznej domu;
- docieplenie fundamentów, płyt balkonowych i przegród budowlanych;
- montaż kolektora słonecznego;
- montaż instalacji fotowoltaicznej.
Podobna dotacja przysługuje w ramach programu Czyste Powietrze, którą można uzyskać na wiele budynków lub lokali mieszkaniowych. Najwyższy poziom dofinansowania w przypadku tej dotacji wynosi 135 tys. złotych.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?